Baníkovci v Praze (4. května 2009)

Baníkovci v Praze (4. května 2009)

Policie se možná vrátí na stadiony, ale jen při rizikových utkáních

  • 16
Při sportovních utkáních, která budou označena za riziková, se policisté vrátí na stadiony. Vyplývá to z návrhu novely zákona o podpoře sportu, který dnes doporučil Sněmovně ke schválení její bezpečnostní výbor. Od ledna 2009 zasahuje policie na stadionu jen na žádost pořadatelů. Klub pak musí zásah zaplatit.

Návrat policistů na stadiony požadovala ČSSD. Nyní na nich zasahují jen v případě výtržností, které nezvládne pořadatelská služba. Současný návrh je podle jednoho z předkladatelů Jiřího Čepelky z ODS rozumným kompromisem. Stejně jako nyní by o tom, který zápas je rizikový, rozhodovala policie.

"Tohle nemůžeme udělat jako politikum, ale musíme to udělat tak, abychom pomáhali sportu a abychom umožnili slušným lidem na sport chodit," řekl.

Současnou praxi prosadil bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Podle něj za soukromé akce odpovídá pořadatel a daňový poplatník tak platil práci policie na soukromé akci.

Policie předpokládala, že změna zákona přinese pozitiva. Kluby si budou víc hlídat, kdo na utkání přijde a začne například více prosazovat zákazy vstupu. 

Místo těžkooděnců, kteří na divoké fandy dohlíželi ještě na ulici před stadionem, byli na tribunách tajní policisté "přestrojení" za delegáty fotbalového svazu, takzvaní spotteři. Ti situaci monitorovali, sledovali chuligány a varovali pořadatele, že se v "kotli" schyluje k násilí.

Proti se ale postavil šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ten viděl v opatřeních "trestání klubů a slušných fanoušků" a sportovní utkání jsou podle něj veřejným zájmem. Absence policie prý naopak uvolňuje ruce řádění rowdies. Řešením situace by podle opozičního šéfa bylo vrátit situaci do původního stavu. Návrh výboru je tak kompromisem mezi oběma záměry.

,

Video