Vedení policie nechce služební počítače vystavit riziku napadení. Ilustrační foto.

Vedení policie nechce služební počítače vystavit riziku napadení. Ilustrační foto. | foto: Martin Mráz, MF DNES

Policie se bojí hackerů, proto radši nemá internet

  • 426
Policejní počítače stále nejsou připojeny k internetu. Strážci pořádku tak musí na web chodit k vedoucímu, nebo si nechat přeposílat e-maily faxem. Řada z nich proto raději vyřizuje služební poštu z domova. Podle vedení policie je připojení k internetu nebezpečné a nejsou na něj peníze.

"Každý policejní počítač obsahuje citlivá data, která nemůžeme vystavit riziku, že budou napadena. Nemůžeme na ty počítače zavést internet, protože nedisponujeme technologií, která by zabránila kolizi s hackery nebo viry," řekl iDNES.cz zastupující šéf kanceláře policejního prezidenta René Tichý.

Všechny policejní počítače jsou totiž zapojeny v privátní síti ministerstva vnitra. "Tyto počítače proto nelze současně připojit i k internetu, neboť by se jednalo o ohrožení sítě Intranet MV, kde je i databáze policie," upřesnil iDNES.cz vedoucí policejního odboru systémového řízení a informatiky Petr Fučík.

Když chtějí mít policisté na oddělení internet, musí dostat nový počítač, který není napojen na policejní databázi. Policie tak má v současné době jen 1371 počítačů připojených pouze do světové sítě.

"My neumíme najednou vybavit všechny policejní služebny. Znamená to pro nás obrovské pořizovací náklady," podotkl šéf kanceláře policejního prezidenta.

"Nemáme také mnoho policistů, kteří přes den sedí v kanceláři a mohou se věnovat práci s internetem. Specializovaná oddělení internetové kriminality samozřejmě přístup mají. Ostatní policisté mohou na internetu pracovat na počítačích u svých vedoucích nebo jejich sekretariátech. Proto se snažíme, aby každá služebna měla alespoň jeden počítač s internetem," uvedl Tichý.

Policisté raději pracují z domova
V praxi to znamená, že policisté v podstatě stojí frontu na to, aby mohli v práci na internet. Navíc na některých služebnách je počítač s internetem jen u vedoucího v kanceláři, takže policisté tam stejně většinu dne nemohou.

"Je věcí vedoucího, zda počítače připojené k internetu zpřístupní ve společné místnosti, kde budou sdíleně využívány jednotlivými policisty pod jejich konty. Předpis policejního prezidenta to umožňuje a řada vedoucích to tak udělala," tvrdí Fučík z odboru informatiky.

Policisté proto raději pracují na internetu z domova a služební e-maily píší ze svého domácího počítače. Protože se však nemohou napojit do služební pošty, musejí se svědky či s poškozenými komunikovat ze své soukromé adresy.

"Když chci, aby mi někdo poslal nějakou e-mailovou korespondenci do práce, musí mi to vytisknout a poslat faxem. Já pak čekám u faxového přístroje, až mi přijde e-mail," stěžuje si jeden z policistů, který si nepřál být jmenován.

Tichý přiznává, že řada policistů raději pracuje z domova. "Policisté to skutečně řeší také tak, že doma využívají ke služebním záležitostem soukromý internet, protože na služebně ho ještě nemají. Internetová síť je tak pro ně dostupnější."

Záznamy jen na psacím stroji
Policisté ale nemají ani dostatek počítačů na psaní spisů a výslechů. Většina tak musí stále využívat staré psací stroje.

"Když mi nějaký předvolaný diktuje e-mailovou adresu, musím pak dopsat zavináč ručně, protože na psacím stroji tento znak chybí," uvedl už zmiňovaný policista.

Šéf kanceláře policejního prezidenta připouští, že velká část policejních záznamů je stále z psacích strojů. "Jen pořádkových policistů máme v republice 19 tisíc a nejsme zatím schopni zajistit, aby výpočetní techniku měli všichni v kancelářích," uvedl.

Podle Tichého se situace na policejních služebnách jen tak rychle zásadně nezlepší. Ministerstvo podle něj zatím nakupuje počítače alespoň tak, aby každé oddělení mohlo komunikovat s úřady a místní samosprávou.

"Situace, aby v každé kanceláři byl internet, nenastane ještě několik let," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video