Davida Hetfleiše podezřelého z rozsáhlých podvodů na internetu policie dopadla

Davida Hetfleiše podezřelého z rozsáhlých podvodů na internetu policie dopadla v Broumově krátce po zveřejnění jeho fotek. | foto: Policie ČR

Policie s podvodníkem mluvila po Facebooku, chytla ho až díky sousedovi

  • 7
Tepličtí policisté dopadli dvaadvacetiletého Davida Hetfleiše, kterého podezírají, že na internetu okradl desítky, možná stovky lidí. Hledali ho rok a půl a dokonce s ním komunikovali přes Facebook. V pondělí kvůli němu nakonec svolali i tiskovku. A stačilo pár chvil a zavolal muž, který ho poznal na zveřejněné fotografii.

"Hledaného jsme zadrželi v Broumově. Upozornil nás na něj soused, který viděl jeho fotku v televizi. Teď už je podezřelý v cele a čekáme na rozhodnutí soudu o  vazbě," informovala policejní mluvčí Ilona Novotná.

Policie se o Hetfleiše zajímala dva roky. Zpočátku ho dokonce i vyslýchala. To bylo v době, kdy byl podezřelý jen z přestupků. Jenže rozsah jeho zločinů pořádně narostl.

Davida Hetfleiše podezřelého z rozsáhlých podvodů na internetu policie dopadla

David Hetfleiš vystupoval nejprve pod svým pravým jménem, postupně se ale začal maskovat a použil už celkem 19 různých e-mailových adres.

Trvalé bydliště má v Bílině, rychle ale střídal místa pobytu. Podle policie pobýval v Hostomicích, Rumburku, ve Slaném a často na Broumovsku. Vyšetřovatelé ho dlouho nemohli najít. Až jeden z kriminalistů zkusil štěstí na Facebooku.

"Sociální sítě využívám docela běžně k vyhledávání lidí. Podezřelému muži jsem napsal, že jsem policista, a požádal ho, aby dorazil k výslechu. On slíbil, že za námi přijede do Teplic. Jenže pak uvedl, že nemá peníze na cestu. Takhle se vymlouval ještě několikrát," uvedl jeden z kriminalistů, kteří na rozsáhlém případu pracují.

Vystopovat uživatele sociální sítě přes IP adresu počítače je možné, ale není to úplně jednoduché. "Zvláště u Facebooku jde o komplikovaný a zdlouhavý proces," dodává policista.

Podvodník na internetu zboží nabízel i nakupoval

Muž podváděl lidi na serverech aukro, hyperinzerce a bazoš. "Nabízel různé zboží, hlavně počítače, grafické karty, PlayStationy, počítačové příslušenství, mobily, ale i boty, vázičky a upomínkové předměty. Od 80 korun po devět tisíc. Nechával si poslat peníze, ale zboží nezaslal a přestal komunikovat," popsal kriminalista.

Svoje podvody Hetfleiš podle policie nijak zvlášť nezastíral. "Peníze si nechával od lidí posílat na svůj účet, kde je i uvedena adresa," doplnil kriminalista.

V poslední době používal druhý způsob, jak se na úkor druhých obohatit. "Teď naopak nakupoval. Posílal upravený screen jako doklad o zaplacení. Nebo dokonce pravý doklad, který ale později stornoval. Oklamaný zákazník poslal zboží, za které nedostal peníze, a podvodník ho pak prodal v bazaru nebo zastavárně," přiblížil policista.

Loni v květnu přestal Hetfleišův účet fungovat a muž si nechával posílat peníze nebo zboží přímo na adresu, kde zrovna žil.

Zatím se přihlásila stovka podvedených

"Ve spise, který má kolem tří tisíc stránek, figuruje kolem stovky poškozených, kteří se již obrátili na policii," uvedla policejní mluvčí Novotná.

Na Facebooku vznikla dokonce skupina nazvaná Podvodník David Hetfleiš. Lidé si na ní vyměňují zkušenosti. "U nás to byl telefon za 1 100 korun," napsal třeba Zdeněk Slanina.

Kriminalisté předpokládají, že okradených lidí je mnohem víc než evidovaných sto. Spousta lidí se na policii dosud neobrátila. Policie je proto žádá, aby svoji zkušenost s Hetfleišem oznámili. Hetfleišovi hrozí za podvod vězení až na pět let.


Nejlepší videa na Revue