(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Policie rozprodává majetek, ve sběrně by za něj dostala až desetkrát víc

  • 54
Severočeští policisté šetří a zbavují se nepotřebných věcí. Nového stavebního materiálu i techniky se ale zbavují až podivně lacino. Například za kovové trubky či plechy chtějí jen zlomek toho, co by získali, kdyby je odvezli do sběrny. Prodej prověří Policejní prezidium.

Z dokumentů, které vedení zdejší policie vyvěsilo na svém webu, vyplývá, že za 93 kilogramů hliníkového lana chce 186 korun. Dvě koruny za kilogram.  "Běžná cena je 22 korun za kilo," reaguje Radek Bičák z ústecké firmy AVE.

Prodej policejního majetku

Severočeští policisté se snažili veškeré zboží udat nejprve v rámci resortu svým lidem a hasičům. Až když je nikdo nechtěl, rozhodli se ho nabídnout ostatním.

Materiál, techniku i nářadí rozdělili do pěti skupin. V jedné je například elektro, v další instalatérský nebo stavební materiál. Zájemce ovšem musí koupit celý balík. To znamená, že kdo chce kabely, musí k nim vzít i spínače a zásuvky.

Pokud se nepodaří všechno prodat, v druhém kole se podmínky zjednoduší a prodávat se bude po položkách. Zájemce nicméně musí pořídit všech 15 plechových van, 105 seker nebo 197 kilogramů měděných trubek.

Pokud ani to nevyjde, rozdělí se zboží po jednotkách.

Podobných příkladů je spousta. Kilogram měděného plechu mohou zájemci pořídit v policejním skladu za 69 korun, obvyklá cena je podle Bičáka více než dvojnásobná. Měděné trubky mohou lidé od policie nakoupit za 32 korun za kilogram a obratem je prodat za minimálně 140 až 150 korun.

"Ceny určil znalec. Stavební materiál je sice z větší části nepoužitý, ale morálně a technicky zastaralý," hájí kalkulaci severočeská policejní mluvčí Šárka Poláčková. "Kdybychom věci odváželi do sběrny, musel by je někdo naložit, navíc bychom platili za benzin," dodává Poláčková.

Jenže i v případě, že by si policie najala na odvoz kovu do sběrny speciální firmu, pořád by vydělala mnohonásobně více, než prodejem za tak nízko nastavené ceny.

Je sice pravda, že ceny uvedené v policejní databázi jsou minimální a zboží získá ten, kdo nabídne nejvíc. Jenže zájem zatím není velký, a výsledná cena tudíž patrně příliš nevzroste. Bylo to znát na prohlídce zboží ve skladu v Ústí nad Labem, kam přišlo jen šest lidí.

Uvedené částky překvapily i Policejní prezidium. "Budeme se tím zabývat a prověříme to. Hned to posílám na vedení," uvedl Jaroslav Ibehej z Policejního prezidia. Zdůraznil, že na určování cen nemělo prezidium žádný vliv.

Policejní fotoaparáty za babku

Severočeská policie nabízí také 274 použitých fotoaparátů a 153 objektivů. Ze skladu v Jílovém u Děčína si mohou lidé odvézt i třeba jen jeden fotoaparát. I ty jsou laciné.

Kdo má zájem, musí poslat do 1. března písemnou nabídku na krajské ředitelství policie. Podmínky jsou uvedeny na webu krajského ředitelství policie. Do dneška bylo podáno celkem 25 nabídek.

Utržené peníze však nezůstanou krajské policejní správě, odvedou se do státního rozpočtu. Přesto na tom zdejší policie podle Poláčkové vydělá. "Prodejem nepotřebného majetku se uvolní skladovací prostory, které můžeme opustit. Tím dojde k úspoře na provozních a mzdových výdajích," říká.

Severočeští policisté musí letos kvůli drastickým škrtům hospodařit s rozpočtem o 29 milionů korun nižším, než by potřebovali. Snižují počty policistů tím, že místo těch, kteří jdou do důchodu, už nepřijímají náhradu. Opouštějí služebny, třeba nyní odcházejí ze Severní Terasy, spoří na benzinu i kancelářských potřebách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video