Policie: Romský předák podváděl

  • 109
Evžen Lalkowicz, romský aktivista a předseda sdružení Pospolitost, které se "proslavilo" rozesíláním vyděračských dopisů, rozhodně nemá tak čistý štít, jak tvrdil. Kriminalisté narazili na nové skutečnosti. Lalkowicz podle nich například říkal, že jedná z pověření Úřadu vlády.

"Pan Lalkowicz se dopustil celé řady podvodů nebo alespoň pokusů o ně," shrnuje probíhající vyšetřování policejní mluvčí Veronika Beranová.

Jako osvětový pracovník s kontakty na místopředsedu vlády Mareše Lalkowicz požadoval peníze na údajné rekvalifikace či na podporu činnosti romského sdružení.

V dopisech, na něž se původní vyšetřování soustředilo, někdo jménem sdružení požadoval od adresátů dotaci 25 tisíc korun. Kdo by peníze dát nechtěl, tomu autoři v textu vyhrožovali obviněním z rasové diskriminace.

Předseda sdružení Evžen Lalkowicz tvrdí, že dopisy nepsal, ačkoli je na nich razítko Pospolitosti a jeho podpis. Odmítá i způsob, jakým je v nich dotace vymáhána. Cílem sdružení je podle něj hlavně pomáhat Romům při shánění práce.

Ústečtí kriminalisté jsou ale jiného názoru. "Je sice pravda, že Lalkowicz dodal asi deset Romů na rekvalifikace kladenské vzdělávací agentuře AISIS, ale to je asi tak všechno," hodnotí aktivity Lalkowicze ústecká policejní mluvčí Veronika Beranová.

Předseda Pospolitosti se podle ní především pokoušel vymáhat z řady lidí nezákonným způsobem peníze. "Například přišel za jedním podnikatelem s požadavkem, aby vzal několik Romů na rekvalifikace," líčí Beranová jeden případ.

POLICIE ŽÁDÁ O POMOC

* Přihlásit se má každý, kdo dostal od Pospolitosti dopis s požadavkem na finanční dotaci
* Ten, od koho Lalkowicz vymohl jakoukoli finanční částku
* Ten, od koho se Lalkowicz pokoušel lákat peníze neúspěšně
* Kam se ozvat? Nejlépe na pobočku policie v Dlouhé ulici v Ústí nad Labem

"Oháněl se při tom pověřením Úřadu práce v Ústí. To ovšem nebyla pravda, jak se později ukázalo," říká Beranová.

Podnikatel Lalkowicze odmítl s tím, že na to nemá peníze, protože zřejmě bude muset vracet několikamilionovou státní dotaci. To Lalkowiczovi nahrálo do karet. Nabídl podnikateli, že mu na Úřadu vlády zařídí, aby dotaci vracet nemusel.

Tvrdil totiž, že se velice dobře zná s ministrem Petrem Marešem. "To ale podle našich zjištění není pravda," uvádí mluvčí.

Lalkowicz to navíc nechtěl udělat zadarmo. Požadoval po podnikateli pět tisíc na opravu auta, aby do Prahy dojel. "Z Úřadu vlády nám sice potvrdili, že Lalkowicz s nimi jednal, ale jeho žádost o peníze odmítli. Nedůvěřovali mu," říká Beranová.

Podobně rafinovaně se pětapadesátiletý Rom pokoušel získat peníze i od jednoho restauratéra z Ústí. Tvrdil mu, že má rozjetý "velký kšeft" za 25 tisíc korun na lounských jatkách a že když mu půjčí patnáct tisíc, tak na tom ještě vydělá.

Mělo to ovšem vadu na kráse - jatka byla v té době již více než dva roky mimo provoz.

Podle policie se Lalkowicze někteří oslovení lidé báli a raději platili. Vyhrožoval jim totiž, že je obviní z rasové diskriminace.

Svérázný požadavek slyšela z jeho úst i pracovnice jedné z krupských pošt. Pokoušel se tu spolu s dalšími lidmi ze sdružení Pospolitost podat na přepážce asi deset dopisů, platit však nemínil.

"Tvrdili, že mají přímo s ministrem domluveno, že mohou dopisy posílat bezplatně," uvádí Veronika Beranová.

Policie, která Lalkowiczovy aktivity prošetřuje prosí, aby se jí přihlásil každý, kdo dostal od sdružení Pospolitost jakékoli žádosti o poskytnutí dotace. "Velmi by nám to pomohlo," žádá mluvčí.

Schopný aktivista? Podle policie ne. Evžen Lalkowicz na snímku s cigaretou. Užíval také jména Lalkovič a Lalkovics. Někdy se podepisoval jako Eugen. (18. března 2004)


Video