Vedení policie se musí do 25. listopadu k jednotlivým částem reformy vyjádřit. Ilustrační foto

Vedení policie se musí do 25. listopadu k jednotlivým částem reformy vyjádřit. Ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Policie řeší razantní škrty za stovky milionů a velké propouštění

  • 135
Policejní ředitelé ze všech krajů a celostátních útvarů stojí před velkým rozhodnutím: zda podpořit, či potopit nový návrh razantních škrtů v policii. Speciální komise navrhuje zrušit stovky míst, odejdou přitom hlavně vysoce postavení funkcionáři s nejvyššími platy. Někteří půjdou do civilu, jiní do ulic.

Novinka bude mít totiž dopad především na ně. Redukuje počet vedoucích pracovníků v policii.

"Jsem přesvědčen, že policie má víc vedoucích pracovníků, než si může dovolit. A naopak nedostatek lidí ve výkonu. V návrhu proto rušíme výhradně vedoucí funkce, netýká se žádného policisty v terénu," řekl MF DNES náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

Návrhem hodlá vnitro ušetřit stovky milionů korun ročně. "V posledních letech zesílila tendence povyšovat nevýkonné složky na úkor výkonných, byla povinně zřizována další policejní místa vedoucích personálních pracovišť, psychologů, desítek tiskových mluvčích, různých koordinátorů či krizových důstojníků," kritizuje současný stav odborná komise v čele s někdejším policejním prezidentem Oldřichem Tomáškem. Podle návrhu komise by měli policisté z kanceláří zamířit do ulic.

Vedení policie se musí do 25. listopadu k jednotlivým částem reformy vyjádřit. A také předložit vlastní návrh řešení. Zatím jde tedy o pracovní verzi.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat. Potřebujeme pár dní na to, abychom si ucelili názor. Některé navrhované změny jsou zásadní," uvedl policejní prezident Petr Lessy. Podle informací MF DNES však zatím policejní šéfové nadšeni nejsou a některé změny považují za nefér. Co tedy nový návrh přináší?

1. Zeštíhlení prezidia a krajských ředitelství

Změna se v první řadě dotkne nejvyššího vedení policie. To je podle komise přebujelé a zbytečně drahé. Například pracovnice rozdělující rekreace má hodnost kapitána a bere víc než kriminalista, který vyšetřuje vraždy.

Policejní prezident by měl přijít o náměstka pro lidské zdroje, část sekretariátu, tiskové mluvčí, operační důstojníky. Celkem o 175 podřízených, z nichž většina je v nejvyšších platových třídách. Berou víc než většina kriminalistů na obvodech.

Na úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia zase podle komise řídí třicet pracovníků hned pět šéfů s vysokými platy.

V krajích přijdou náměstci o své kancléře, mluvčí či vedoucí. "Ruší se desítky příplatků za vedení. Ruší se zástupci vedoucích odborů a omezují počty ostatních nevýkonných policistů. Zásadně se redukují počty různých vrchních komisařů a komisařů, vedoucích operačních odborů," píše komise.

Celkově se bez náhrady zruší 588 policejních míst, úspora by měla dosáhnout nejméně 270 milionů jen na mzdách.

2. Ekonomové půjdou do civilu a přijdou o výhody

Policie drží zbytečně ve služebním poměru 851 důstojníků. Především ekonomů, personalistů či mluvčích. Zvyšují si tím platy a čekají je výsluhy. Komise je hodlá zaměstnat jen jako civilní pracovníky. Očekávaná úspora - 345 milionů korun.

3. Bude méně celostátních útvarů

Nejcitlivější místo reformy. Odborníci považují 13 celorepublikových útvarů za zbytečný luxus. Navrhují některé spojit a vytvořit maximálně tři celostátní útvary s méně řediteli, náměstky, sekretářkami či mluvčími. Odejít by mohla až stovka zaměstnanců. Sloučit by se mohl například organizovaný zločin s protidrogovou centrálou (stejně spolu obě oblasti zločinu souvisí). A přeřadit jinam třeba chovné stanice psů.

4. Co s vrtulníky, zbude jich jen polovina?

Letecká služba provozuje 13 vrtulníků. Podle komise je to zbytečně mnoho, navrhuje snížit jejich počet na sedm. Zbylý počet by podle expertů stačil, protože by policie přestala létat pro pražskou záchranku. Tento bod se ale setkal s odporem ve sboru a nesouhlasí s tím ani ministr Kubice. Návrh tak téměř určitě neprojde. (čtěte více o snižování počtu vrtulníků)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video