Řidiči nejčastěji překračují předepsanou rychlost v obci. Ilustrační foto.

Řidiči nejčastěji překračují předepsanou rychlost v obci. Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policie rekordně pokutuje řidiče, agresivity ale neubývá

  • 583
Policisté s úředníky potrestali v posledních třech měsících nejvíce dopravních přestupků v historii. Díky úpravě zákona došlo i na řidiče, kteří se trestu dosud vyhýbali. Agresivita motoristů přesto neklesá.

Říjen byl podle nové statistiky jedním z nejtragičtějších měsíců za poslední roky. Říjnové dopravní nehody si vyžádaly 97 životů, což je letos zdaleka nejvíce. Jen v sobotu zemřelo pět lidí. Například v Třinci srazil sedmačtyřicetiletý cizinec dva starší chodce. Oba byli na místě mrtví. - čtěte Říjen byl na silnicích nejtragičtějším měsícem roku

"Pochopitelně nás to netěší. Při podzimních kontrolách se ještě více zaměříme na to, jestli řidiči dodržují rychlost a správnou vzdálenost mezi vozidly. Kontrolovat budeme také požívání alkoholických nápojů a návykových látek před jízdou," říká šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Ten si ještě nedávno pochvaloval, že letos umírá na silnicích nejméně lidí za posledních pět let. Říjen ale povzbudivý trend narušil.

Předvolání už se nevyhnou

Tragický říjen trápí Tržila i proto, že si sliboval mnohem lepší čísla. Dopravní policisté v posledním čtvrt roce vtrhli do ulic a odhalili vůbec nejvíce přestupků. Evidovali jich celkem 190 tisíc. Jen pro srovnání – například počet dvoubodových přestupků narostl oproti prvnímu čtvrtletí o více než polovinu.

"Nejčastěji řidiči překračují předepsanou rychlost v obci," popisuje Tržil. Stoupá i počet udělených trestných bodů. Minimálně jeden už má podle statistik každý desátý řidič.

Policisté však věří, že agresivity řidičů bude přece jen ubývat. A nejen proto, že na silnicích přibývá kontrol i pevných radarů.

S pokutou a odebranými body totiž v mnohem větší míře končí i motoristé, kteří se dopustí závažnějšího přestupku, jenž řeší městské úřady ve správním řízení. A také ti, které přistihnou pevné radary či městské kamery například při překročení povolené rychlosti nebo jízdě na červenou.

Zatímco dříve se tito řidiči často vyhýbali potrestání tím, že si nepřebírali předvolání a úředníci nemohli přestupek projednat, nyní už tento fígl využívat nemohou. Od července platí novela v doručování.

Jednoduše řečeno – pošťačka už nemusí zastihnout adresáta osobně, stačí, když mu hodí výzvu do schránky. Pokud si dotyčný nezajde do deseti dnů pro obsílku na poštu, je to bráno automaticky tak, že si ji přečetl. Přestupek tak může být projednán bez jeho přítomnosti.

"Na tuto změnu jsme čekali dlouho. A hojně ji využíváme. Zatímco vloni v září jsme evidovali téměř třicet procent nedoručených obsílek, ve stejném měsíci letošního roku to bylo už jen 12 procent," pochvaluje si ředitel odboru přestupků pražského magistrátu Zbyněk Bernat.

Pro každého je podle něj nyní výhodnější si obsílku vyzvednout než nechat proběhnout správní řízení bez své účasti. "Lidé budou vědět, kdy a kvůli čemu se mají dostavit. A mohou se bránit," říká Bernat.

Novinka v doručování má jen jedno úskalí – nepostihuje lidi, kteří nemají v místě trvalého pobytu schránku. Pošťačky pak nemají výzvu kam vhodit.

Dopravní přestupky

Počet přestupků v roce 2009
leden až březen 138 059
duben až červen 182 639
červenec až září 190 508

Počet trestných bodů
– Aspoň jeden bod má celkem 629 969 řidičů (zhruba každý 10.).
– Nejvíce bodovaných řidičů je v Praze (asi 82 tisíc), nejméně v Karlovarském kraji (23 tisíc).
– Nejvíce řidičů se dopouští dvoubodových přestupků.

Nejčastější přestupky
– Překročení rychlosti v obci, nedovolené předjíždění, porušení zákazu zastavení, nepřipoutání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video