Rodiče s vyměněnou dcerou

Rodiče s vyměněnou dcerou - Rodiče Jarka a Libor s vyměněnou dcerou. (4. října 2007) | foto: David Port, MF DNES

Policie prozkoumá snímky, které otec nafotil při porodu

  • 177
Kdo děti v porodnici zaměnil a způsobil tak tragédii dvěma rodinám? Nemocnice mlčí a proto se MF DNES pokusila na základě výpovědí matek, které v třebíčské porodnici rodily ve stejný den, zjistit, co se s dětmi těsně po porodu mohlo stát.

Vše o záměně miminek v třebíčské porodnici čtěte zde...

Situací, kdy mohlo dojít k záměně dětí, přitom v porodnici není mnoho. Co se tedy vlastně s čerstvě narozeným dítětem v prvních čtyřiadvaceti hodinách děje? A je něco, nač by si přitom měla matka po porodu dát pozor?

Bezprostředně po porodu je dítě ještě několik vteřin spojeno s matkou pupeční šňůrou. Většina lékařů dítě od matky neodděluje, dokud pupečník tepe. Okamžikem, kdy jej porodník přestřihne, končí jeho práce a dítě je od této chvíle v péči specializovaného dětského lékaře.

Poté se z trochy pupečníkové krve zjistí, jaká je laicky řečeno kyselost krve dítěte. Tento údaj totiž hodně vypovídá o tom, jak porod proběhl, a jaké jsou tedy první okamžiky dítěte na světě. Je to jakási kontrola pro lékaře, aby věděli, že dítě je v dobré kondici.

Tou dobou už dítě leží na břiše matky a sestry jej i matku označí nesmazatelným fixem stejným číslem na tělo a navléknou oběma náramek s tímtéž číslem. Sestry zároveň sledují, zda má dítě správné reakce – jestli křičí, pláče, pohybuje končetinami. Což je další důkaz toho, že je v pořádku.

"Teprve poté se dítě očistí, zváží a změří a zabalí do plen, aby neprochladlo. Všechno se děje stále na porodním sále a matka to sleduje," popisuje pražský porodník Jaroslav Feyereisl.

I proto moc nevěří tomu, že by k záměně dětí došlo hned na sále. "Dál záleží na matce, jak se cítí a jestli chce mít dítě u sebe. Pokud ano, dítě se od ní prvních čtyřiadvacet hodin prakticky nevzdálí, pokud je zdravé a má všechny reakce v pořádku," popisuje porodník.

Třebíčské děti byly skoro stále s rodiči
Zaměstnanec třebíčské porodnice MF DNES anonymně potvrdil, že právě takto, tedy standardním způsobem, porody v Třebíči probíhají. A zkušenosti matek, které v porodnici rodily ve stejný den jako obě rodiny se zaměněným dítětem, to také potvrzují.

Když rodila Iveta Toufarová, tak v podstatě od prvního okamžiku, kdy její Štěpán poprvé zakřičel, nebyla bez něj.

"Štěpánka mi ukázali. Drželi ho nade mnou, viděla jsem, že je to kluk. Pohladila jsem ho. Pak ho hned označili na stehýnku. Napsali tam roztokem příjmení. A dostal na ručku pásek s plastovým kolečkem s číslem. Stejný pásek dali i mně," popisuje.

Poté podle ní dítě odnesli ke koupání. "U toho byl manžel. Mě převezli na pokoj, kam za chvilku přišel muž se synem. My jsme vlastně od okamžiku, kdy miminko vytáhli ven, bez něj vůbec nebyli," dodává Toufarová.

Delší dobu bez dítěte nestrávila ani druhá rodička, které se ve stejný den narodilo dítě. Sabina Kollariková si také dceru Julii hned prohlédla a pochovala.

"Všimla jsem si přitom vystouplé žilky mezi očima. Julinku mi pak na chvíli vzali, označili ji a vykoupali. Byla jsem bez ní asi deset minut. Pak nás převezli na pokoj. Koukala jsem se hned na tu žilku. Ne, že bych tehdy měla strach ze záměny, ale nějak automaticky jsem se prostě ubezpečila, že je to moje Julinka," líčí matka.

Nicméně – dvě děti zaměněny byly. Švagr jedné z rodin s vyměněným dítětem navíc tvrdí, že z fotek, kterými si otec mapoval celý porod dcery, je vidět, že čerstvě narozená Nikola nemá nikde na těle žádné číslo ani poté, co ji zvážili a změřili, tedy už relativně dlouho po porodu. Fotografie prozkoumá policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video