Vlastimil Rampula

Vlastimil Rampula | foto: iDNES.cz

Policie prověřuje únik informací v kauze Pandur na podnět Rampuly

  • 12
Zveřejnění výpovědi utajovaného svědka v kauze Pandur začala vyšetřovat policie na základě trestního oznámení vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. Podle policie informace mohly uniknout z vrchního či nejvyššího státního zastupitelství, úřady to ale popírají.

Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula podal 6. června trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

"Poté, co jsem zjistil, že protokol s výsledky neznámého svědka měli k dispozici novináři, tak jsem učinil šetření na vrchním státním zastupitelství. Toto šetření vyloučilo únik z vrchního státního zastupitelství," řekl iDNES.cz Rampula.

Z šetření také vyplývá, že protokol byl předán nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) k rukám dohledového státního zástupce. Rampula řekl, že o tomto šetření informoval náměstka nejvyššího státního zastupitelství.

Mluvčí NSZ Helena Markusová ale uvedla, že se tak mělo stát už 6. června. Také uvedla, že interní šetření úniku informací 100% vyloučilo, že by jméno svědka prozradil někdo z nejvyššího státního zastupitelství.

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality podezírá spíše vrchní státní zastupitelství, i když se nedá vyloučit ani únik z nejvyššího.

Podle týdeníku Respekt si Česko únikem informací utrhlo v mezinárodním měřítku pořádnou ostudu. Rakouští vyšetřovatelé totiž poměrně efektivně rozkrývají korupci v případu nákupů armádních vozidel Pandur a zveřejnění jména tajného svědka jim výrazně komplikuje práci. Ostatní svědci se teď totiž bojí vypovídat.

Výslech utajovaného svědka Stephana Szücse uveřejnil deník MF DNES a Právo 11. května. Szücs uvedl, že si lobbista Marek Dalík řekl o úplatek 18 milionů eur, aby zakázku podepsala vláda tehdejšího premiéra Mirka Topolánka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video