Stříbrný hřbet v Krkonoších

Stříbrný hřbet v Krkonoších | foto: Pensiony Krkonoše

Policie prověřuje falešnou lavinu, mohlo jít o poplašnou zprávu

  • 97
V Krkonoších se konalo cvičení Horské služby, kterého se účastnila padesátka záchranářů. Vyvolalo zprávy o lavině se třemi zasypanými. Nedokázali je vyvrátit ani dispečeři Horské služby, kteří sami netušili, že se jedná jen o cvičení. Policie prověřuje, zda se nejednalo o šíření poplašné zprávy.

"Do cvičení se zapojila i policie a záchranka. Účastníci do poslední chvíle netušili, že se nejedná o ostrý zásah. Ve skutečnosti žádná lavina nespadla," řekl iDNES.cz Jan Slánský z tiskového oddělení Horské služby.

"Cílem cvičení totiž bylo mimo jiné prověřit systém svolávání jednotlivých záchranných týmů, dojezdové časy, průzkum lavinového pole a další aktivity, které by jinak nebylo možné otestovat," uvedl Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby ČR oblast Krkonoše

Policie ale tvrdí, že informována nebyla. "Dostali jsme úplně stejné informace jako ostatní lidé. Když jsme si je ověřovali, tak nám Horská služba pád laviny potvrdila. Myslím si, že to nebyl standardní způsob komunikace. Budeme nyní zjišťovat okolnosti celé akce, kdo tu informaci šířil. Pak teprve můžeme říci, zda případně nešlo o trestný čin šíření poplašné zprávy," řekl Jiří Prouza z policie v Trutnově.

První informace, že se v oblasti Stříbrného hřbetu u Bílého Labe spustila lavina, přišla v 16:00. "Zjišťujeme bližší informace," mlžil v tu chvíli šéf Horské služby Jiří Brožek. Mluvčí Slánský sliboval tiskovou zprávu kolem osmnácté hodiny.

Horská služba: Utajení bylo nezbytné

Zástupce náčelníka Horské služby v Krkonoších Pavel Jirsa tvrdí, že se jednalo o výjimečnou akci a tajit cvičení mělo do poslední chvíle smysl.
Byla to výjimečná akce?
V takovéto podobě se cvičení uskutečnilo poprvé. My jsem dříve cvičili  samotnou práci v terénu, ale tentokrát jsme potřebovali vyzkoušet i svolávání, prověrku našeho poplachového plánu a vůbec, jak by to v reálu fungovalo. Proto bylo toto cvičení do poslední chvíle utajované.

Nepřekvapila vás reakce médií?
Překvapila a hodně. Nevím, jak se to dozvídáte, ale byl to fofr.  A nám to pak tady ztěžuje práci.

Nebyl pak čas jít s pravdou ven? Dispečeři stále mluvili o ostrém zásahu?
Ti o tom opravdu nevěděli. To, že jde o cvičnou akci, věděl jen úzký okruh lidí.

Lidé ale mohli mít strach. 
Já si nemyslím. Takováto lavinová akce trvá dlouho a všichni záchranáři se tam nedostanou hned. Na laviniště se dostávají postupně a je to dané dostupností jejich okrsků. Kdyby se dozvěděli, že se jedná o cvičnou akci, tak by to nesplnilo svůj účel.

To už agentura ČTK vydala zprávu, že lavina zasypala zřejmě tři lidi. Podle jejích informací byla jedna osoba zasypána částečně, další dvě zřejmě uvázly pod masou sněhu. Během dvaceti minut ale zprávu stáhla.

Deníku MF DNES mezitím čelný představitel Integrovaného záchranného systému, který si nepřál být jmenován, sdělil, že na záchranáře při cvičení spadla lavina. "Opravdu tam žádná lavina nespadla," odpověděl na přímý dotaz mluvčí Slánský.

Až na zdravotníky nikdo nic nevěděl

Cvičnou "lavinu" kvůli přísnému utajení provázel informační chaos. Dispečeři Horské služby ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou po celé odpoledne tvrdili, že se nejedná o cvičení, ale o ostrou akci.

I správci parku mluvili o lavině. "Dostala jsem zprávu o lavině, o cvičení nic. Naši lidé to na místě ověří teprve zítra," uvedla mluvčí Správy Krkonošského národního parku Alena Drahná.

Také trutnovská police během odpoledne tvrdila, že nemá zprávy ani o lavině, ani o cvičení. "Nemáme nic nahlášeno," řekl mluvčí Udo Ertner. Žádnou zprávu o lavině neobdržela ani nemocnice ve Vrchlabí.

Jako první o tom, že se v Krkonoších koná cvičení, promluvili zdravotníci ze záchranky. "Já jsem zprávu o lavině také dostal, ale za Zdravotnickou záchrannou službu říkám, že to bylo ostré cvičení. Lavina ve skutečnosti nespadla," řekl iDNES.cz šéf královéhradecké záchranky Ladislav Žabka.

V Krkonoších nyní platí třetí stupeň z pětibodové škály lavinového nebezpečí. Ještě minulý týden platil čtvrtý. Podle horských vůdců je toto období nejzrádnější, protože lidé ztratí strach z lavin a vydávají se do volného terénu.

Horská služba nacvičuje pro tyto případy záchrané akce, obvykle ale záchranu zavalených přímo v terénu. Navíc se obvykle snaží vyhnout sezoně, aby byla připravena na případný ostrý zásah.

"Nemůžeme si dovolit trénovat v sezoně. Jezdíme do Rakouska, kde jednak naši lidé vidí i jiné kopce než Krkonoše nebo Jeseníky a za druhé se naučí pohybovat v extrémním, volném terénu. Jsou tam dobré sněhové podmínky, takže můžeme trénovat i laviny," řekl před několika dny iDNES.cz náčelník krkonošské Horské služby Adolf Klepš.

Mapa lavinového nebezpečí v Krkonoších ze 3. března 2009
Mapa lavinového nebezpečí v Krkonoších ze 3. března 2009

, , ,

Video