Jedním z lidí, o které se policie v souvislosti s Kubiceho zprávou zajímala, byl i poslanec Jan Vidím.

Jedním z lidí, o které se policie v souvislosti s Kubiceho zprávou zajímala, byl i poslanec Jan Vidím. | foto: MF DNES

Policie prověřovala telefonáty novinářů a politiků

  • 62
Inspekce ministra vnitra si kvůli úniku takzvané Kubiceho zprávy nechala udělat zpětné výpisy telefonních hovorů některých politiků a novinářů. Výpisy sahají až do doby půl roku předtím, než zpráva vznikla. Informaci přinesla televize Nova.

Inspekci podle Novy zajímaly telefonáty politiků Ivana Langra a Jana Vidíma (oba ODS), policistů Jana Kubiceho a Hynka Vlase a novinářů Sabiny Slonkové z Aktuálně.cz a Jana Hrbáčka z Českého rozhlasu, které vedli od ledna do června minulého roku.

Syndikát novinářů považuje postup inspekce za protizákonný. Redakce Aktuálně.cz oznámila, že si bude na chování policejních důstojníků oficiálně stěžovat.

Podle výpisu například bývalý šéf bezpečnostního výboru Vidím telefonoval několikrát se šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem i jeho zástupcem, a to několik dnů před zveřejněním takzvané Kubiceho zprávy.

Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka jde o důkaz, že akce měla politické pozadí. Vidím ale tvrdí, že pouze dohadoval organizační věci týkající se jednání výboru.

Policie sledovala novináře
Spis obsahuje výpisy desítek volání novinářů Slonkové a Hrbáčka s politiky a policisty. Inspekce tak má podle Novy detailní přehled, s kým vybraní novináři dlouhodobě komunikují.

"Pro mě je to prostě šokující zpráva, protože takový postup v podstatě neodpovídá zákonu, který říká, že novinář má právo na ochranu svého zdroje," řekl Nově předseda Syndikátu novinářů ČR Miroslav Jelínek.

Postup policejních inspektorů ostře kritizuje i vedení Českého rozhlasu.

"Inspekce ministra vnitra použila prostředky, které odpovídají vyšetřování velmi závažných trestných činů. Čímž nejenom vytvořila nebezpečný precedens, narušila novinářovo soukromí, ale zpřetrhala tímto dlouhodobě budované a na vzájemné diskrétnosti založené vazby, důležité pro investigativní žurnalistiku," komentoval postup policie Hrbáčkův přímý nadřízený Jan Pokorný, šéfredaktor stanice Radiožurnál.

Z Pokorného slov plyne, že redaktoři Českého rozhlasu pracují s plnou důvěrou vedení stanice můžou získávat informace z různých zdrojů a tyto nejsou povinni uvádět.

Český rozhlas také zvažuje, zda proti postupu Inspekce nepodnikne další kroky.

"Je pro mě nevysvětlitelné, proč ty novináře sledovali tak dlouho a hlavně proč zjišťovali, kdo jim volá," podivuje se poslanec Jan Vidím. "Myslím, že ministr Langer už to zjišťuje, ale pro jistotu se ho zeptám," dodal pro iDNES.cz.

Svádí to k podezření, že policie zjišťovala zdroje novinářů, říká Vidím. "V demokratické společnosti je to naprosto nepřijatelné."

Vnitro: Zákon jsme neporušili
"Postup, který inspekce zvolila, byl zcela v pořádku. Ale nevím, zda měli právo vznést požadavek na operátory, aby jim poskytl výpis hovorů. Inspekce důvod žádosti specifikovala a předala státnímu zástupci, který věc akceptoval a dále postoupil soudci. Soudce žádost přijal a po vyhodnocení vydal příkaz k poskytnutí výpisů,"" hájí práci inspektorů Radek Holý z ministerstva vnitra.

Vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy už skončilo. Ukázalo se, že nebyl spáchán žádný trestný čin. Odposlechy žádný důkaz nepřinesly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video