V celém případu se objevují dvě neoficiální verze. Ilustrační foto.

V celém případu se objevují dvě neoficiální verze. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Policie prošetřuje sexuální obtěžování v „děcáku“

  • 14
Policie vyšetřuje podezření ze sexuální obtěžování mezi chovanci dětského domova v Plumlově na Prostějovsku. Zatím ale nemá jednoznačné důkazy, aby mohla někoho trestně stíhat. Podle neoficiálních informací zhruba patnáctiletý chlapec dotíral na mladšího hocha.

Za posledních několik let jde v plumlovském domově o první případ tohoto druhu. Policie nyní nemůže sdělit jakékoliv bližší informace s odkazem na zákon, který chrání identitu mladistvých pachatelů.

Na případ upozornili pedagogové. "Opravdu prověřujeme oznámení, které se týká sexuálního obtěžování. Zatím jsme nic neprokázali, takže nebylo zahájeno ani trestní stíhání. Bližší informace také zveřejnit nemůžeme, protože platí zákon o trestním stíhání nezletilých a mladistvých pachatelů, podle kterého se nesmí sdělovat jakékoliv údaje o těchto osobách, která by mohly vést k jejich identifikaci," vysvětlil ředitel prostějovské policie Zdeněk Riedinger.

Mluvčí prostějovské policie Alena Salvotínková doplnila, že policie se musí zabývat všemi podněty, které jí přijdou na stůl. "Každoročně tak prověřujeme desítky oznámení, zda se vůbec zakládají na pravdě. Teprve pak přicházejí na řadu úkony trestního řízení," řekla.

Pokud by se prokázalo například pohlavní zneužívání, mladistvým pachatelům ve věku od patnácti do osmnácti let věku za to hrozí až pět let vězení, dospělým pak osm let.

Ředitel plumlovského dětského domova Radim Kratochvil policejní vyšetřování potvrdil. "V této chvíli však nikomu nebylo sděleno obvinění a je otázka, jak policie celou věc posoudí. To zatím nevíme," řekl a jakékoliv další podrobnosti rovněž s ohledem na platný zákon odmítl sdělit.

V celém případu se objevují dvě neoficiální verze, incident se stal mezi patnáctiletým a o něco mladším chovancem, nebo mezi patnáctiletým a zhruba osmiletým klukem.

Ředitel domova Kratochvil upozornil na to, že za čtyři roky, co je ve funkci, nikdy na nic podobného nenarazil. "Podobným případům se samozřejmě musí co nejvíce předcházet, ale zcela vyloučit je nikdy nemůžeme. My děláme vše pro to, abychom je eliminovaly. Co si vzpomínám, nic podobného jsme zatím nikdy řešit nemuseli," podotkl.

Není ani vyloučena verze, že jde například jen o mstu třeba za šikanu nebo různé tresty. "Podobné případy je třeba vždy pečlivě vyšetřit, aby se nestalo, že jde opravdu jen o nějakou mstu," souhlasí i Marie Švanderová z Fondu ohrožených dětí.

Odborníci se nicméně shodují na tom, že v celé společnosti roste agresivita, a tím pádem se ztrácí zábrany. "Zásadní úlohu má rodinné prostředí a vliv vrstevníků. Podle mého odhadu se zhruba každý pátý mladý pachatel stane navíc recidivistou," odhaduje policejní psycholog Josef Kovářík.


Video