Vít Bárta, Kristýna Kočí a Radek John na snímku z července 2010.

Vít Bárta, Kristýna Kočí a Radek John na snímku z července 2010. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Policie prošetřuje Bártu kvůli možnému uplácení poslanců Škárky a Kočí

  • 184
Protikorupční policie zahájila trestní řízení v kauze údajného uplácení poslanců strany Věci veřejné Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí. Kriminalisté věc šetří jako podezření z trestného činu podplacení a neoprávněného nakládání s osobními údaji.

"Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality má nyní k dispozici dvě trestní oznámení. K prověření všech skutečností byla ustanovena pracovní skupina," uvedl mluvčí útvaru Roman Skřepek.

Policie se do věci vložila ve středu, když z vlastní iniciativy začala sbírat informace o penězích, které údajně od Bárty získal Škárka. Konkrétně prý šlo o 170 tisíc korun. "Analyzujeme otevřené zdroje a zjišťujeme, zda vůbec byl spáchán nějaký trestný čin," řekla tehdy mluvčí policie Pavla Kopecká (více čtěte zde).

Pondělní dění kolem vládní krize

Tentýž den pak přijalo státní zastupitelství v Praze trestní oznámení Kristýny Kočí. Důkazem má být opět obálka s penězi za loajalitu od Víta Bárty (více čtěte zde). "Vím o tom a jde o významně vyšší částku, než dostal pan Škárka," řekl další poslanec VV Stanislav Huml. Údajně to bylo půl milionu.

Bárta ale obvinění z podplácení odmítá. V obou případech prý šlo o přátelskou půjčku, kterou nabídl i dalším poslancům. "Jsem naprosto nevinen. Jestliže jsem jednou začal válčit a pustil se do toho, aby tahle republika byla lepší, tak bojovat budu," hájil se Bárta. Na poslanecký mandát rezignovat nehodlá.

Hrozí soud nebo vysoká pokuta

Nyní záleží na kriminalistech, jak celou věc posoudí. Pokud by dospěli k názoru, že byl porušen zákon, může věc skončit u soudu a rozsudkem. Druhou variantou je konstatování, že se nestal zločin,  ale byl porušen zákon o omezení plateb v hotovosti.

Ten zakazuje platby v hotovosti nad 15 tisíc eur, tedy přibližně 366 tisíc korun. Jde ale jen o přestupek a účastníci transakce můžou od finančního úřadu dostat pokutu až půl milionu korun. Další možností je úplné zastavení celé věci.

Není to podplácení, míní právník

Policie ale může narazit na právní problém. Podle vysoce postaveného pracovníka justice, který nechtěl být jmenován, totiž případ, kdy osoba někomu platí za mlčení, není trestným činem podplacení, protože chybí v zákoně zmíněná "souvislost s obstaráváním věcí obecného zájmu". O podplácení by šlo v případě, kdyby poslankyně brala peníze za to, že hlasuje pro nebo proti nějakému návrhu.

"Za předpokladu, že například Kristýna Kočí měla pouze mlčet o financování VV, pak o korupční trestný čin jít nemůže, neboť to, že je poslankyní a Bárta poslancem, nehraje žádnou roli. Stejně tak by mohla třeba Lucie Bílá 'podplácet' svou uklízečku za to, že bude mlčet o jejím novém milenci," řekl zdroj iDNES.cz.

"Pochopitelně nelze vyloučit, že financování VV bylo takového charakteru, že šlo o trestný čin, a to tak závažný, že by mlčení o něm za peníze mohlo být kvalifikováno jako napomáhání, nepřekažení trestného činu. Ale to už jsme někde jinde," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video