Policie překazila obchod s dětmi

  • 53
Policisté vyšetřují ojedinělý případ obchodování s dětmi v Česku. Devětadvacetiletou ženu z Prahy, která před dvěma týdny císařským řezem porodila v třebíčské nemocnici, podezírá policie z toho, že chtěla novorozence prodat.

Matku s dítětem policisté zadrželi na sportovním letišti u Třebíče chvíli poté, co opustila porodnici.

MF DNES se podařilo zjistit, že ve vazbě už dva týdny sedí další žena, Š. H. z Prahy, která pro matku a dítě měla do Třebíče přijet.

Policisté předpokládají, že se podílela na zprostředkování obchodu. "Pro manželku si přišli na Dušičky. Od té doby je ve vazbě a já s ní nemohl mluvit. Přidělili jí advokátku, ale ani ta nedokáže říct, co bude a kdy ženu pustí," uvedl manžel.

Spolu s jeho ženou už policisté obvinili další tři lidi. "A mohou přibýt další," řekl policista, který je s vyšetřováním seznámen.

"Třebíčský" případ, na který jako první upozornil deník Blesk, přitom není jediný. "Nejméně ještě v jednom případě máme konkrétní podezření," řekl policista. Podle některých informací se na obchodu s dětmi podíleli lékaři.

Policie to však nepotvrdila. "Případ vyšetřujeme a zatím nebudeme zveřejňovat žádné informace," řekla policejní mluvčí Daniela Razímová. Není tedy jasné ani to, kdo byl předpokládaným kupcem.

Chtěl jsem jí jen pomoct
Jak se těhotná žena z Prahy dostala právě do třebíčské porodnice? MF DNES se podařilo zjistit, že Š. H. se obrátila s žádostí o zprostředkování porodu kamarádky na svého známého z Třebíče, který tam pracuje jako lékař.

"Volala mi, jestli by u nás její kamarádka mohla porodit. Zeptal jsem se primáře gynekologie, jestli by to šlo. Řekl, že to není problém," vzpomíná lékař, který nechce zveřejnit jméno, aby nepoškodil svou pověst.

Zároveň trvá na tom, že o údajném prodeji dítěte neměl ani tušení. "Známé jsem řekl, že její kamarádka může v Třebíči rodit, a víc jsem se o to nestaral. Tu rodičku jsem vůbec neznal," argumentuje.

Po pár dnech se však lékař stal nečekaně znovu jedním z aktérů případu. V jeho společnosti dokonce policisté matku s dítětem zadrželi. Sám muž popisuje sled událostí jako téměř neuvěřitelný příběh.

"Nevím, kde na mne vzala spojení, ale ta rodička mi po pár dnech zavolala s tím, že Š. H. pro ni z Prahy měla přijet a odvézt ji, jenže nedorazila a ona stojí s dítětem v náručí na chodbě v nemocnici a neví, co má dělat. A já trouba jsem jí nabídl, že ji zavezu na autobus," vypráví lékař.

Ještě předtím se sám pokoušel spojit s Š. H., ale nepochodil. Není divu - ženu už tou dobou měla policie. Matka s novorozenětem odmítala cestovat autobusem, a tak ji lékař naložil do auta a odvezl na zdejší letiště, kde se chtěl poptat známých, jestli někdo nemá cestu do Prahy.

"Najednou mi volala moje žena, že mě doma sháněli policisté. Jeden kriminalista s kolegyní pak přijeli na letiště a ženu s dítětem si odvedli. Byl jsem rád, že jsem se jí zbavil," popisuje.

Když policisté ženu s novorozenětem na letišti našli, měla u sebe údajně 150 tisíc korun. Mohlo jít o zálohu za obchod, který se nekonal. Dítě skončilo v jihlavském kojeneckém ústavu. Zdejší personál však o něm odmítá cokoliv říci.

Byla to normální pacientka
Porodnice v Třebíči, kde novorozenec přišel na svět, trvá na tom, že u nich s dětmi nikdo neobchoduje a že to byla náhoda, když žena přišla porodit zrovna k nim.

"Byla to normální pacientka, kterou jsme neměli důvod odmítnout. A samozřejmě jsme ani nezjišťovali, co je zač. Na tom, že přijela rodit z Prahy k nám, není nic divného, to se stává," vysvětlil primář třebíčské porodnice Václav Žižlavský.

Když těhotná přišla do nemocnice, byla ve špatném zdravotním stavu. Její těhotenství v závěru provázely vážné komplikace. "Nebyl to její první porod, ale u nás rodila poprvé," uvedl primář Žižlavský. Tvrdí, že pro něj a pro ostatní personál je celý případ velkým překvapením.

Stejné překvapení prý znamenalo zatčení Š. H. pro jejího muže. "Nic o tom nevím, byl to pro mne blesk z čistého nebe, když ženu přišli zavřít. Ale pochybuju, že by manželka něco takového dělala. Zřejmě naivně chtěla někomu pomoct a do něčeho se zapletla," kroutí hlavou manžel.  "Určitě nedělala nic za peníze, to bych doma poznal," tvrdí.

Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí je přesvědčena, že případů, kdy se matky rozhodnou prodat dítě, je v Česku pár desítek do roka. Podle ní existuje i způsob, jak to udělat "téměř legálně": matka prohlásí zájemce o koupi dítěte za biologického otce a ten si je pak může legálně odnést. Podobným "transakcím" nahrává i skutečnost, že na adoptované dítě se v Česku stále dlouho čeká.


Nejlepší videa na Revue