Podvodník může dostat až dvanáct let vězení. Ilustrační foto

Podvodník může dostat až dvanáct let vězení. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Policie poslala žalobci podvodníka v sukních

  • 2
Česká policie navrhla obžalovat čtyřiadvacetiletého Slováka. Jeho plán, jak zbohatnout v Česku, byl na hony vzdálený poctivé práci. "Proslavil" se jako Sandra Svobodová. Založil rozhodčí soud, který neoprávněně rozhodoval místo soudu. Ze znesvářených stran vylákal na pět milionů.

Ženu jménem Sandra Svobodová police zatkla a obvinila už loni na podzim. Teprve během vyšetřování policisté zjistili, že žádná Sandra Svobodová neexistuje a že mají v rukách hledaného Slováka. Aby zakryl svoji totožnost, nechal se přeoperovat na ženu. - více zde

Podle Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality spáchal trestný čin poškozování cizích práv, trestný čin podvodu a také úvěrový podvod. Na základě falešných údajů založil sdružení Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže a spolu s ním i rozhodčí soud, jehož se stal samorozhodcem a v ženské roli i předsedkyní senátu.

Na takový rozhodčí soud se mohou obrátit jakékoliv dvě znesvářené strany, které nechtějí svůj spor řešit u běžného soudu. Musejí ale předem uzavřít smlouvu, ve které výslovně žádají právě tento způsob řešení případných neshod.

"Slovák vedl od listopadu 2003 do října 2005 v několika případech rozhodčí řízení a vydával rozhodčí nálezy. A to i přesto, že se strany sporu předem nedohodly, že jejich neshody bude řešit samorozhodce," řekla iDNES.cz policejní mluvčí Alena Vokráčková.

Obviněný muž údajně za svou rozhodčí činnost inkasoval poplatky. Přišel si tak nejméně na pět milionů korun. Z výsledků vyšetřování ale vyplývá, že škoda způsobená jeho nezákonnou činností, by se mohla pohybovat až v řádu desítek milionů.

V říjnu roku 2004 se muž navíc rozhodl zřídit si kontokorentní úvěr u příbramské banky. Při uzavírání smlouvy ale lhal a předložil falešný občanský průkaz na jméno Sandra Svobodová. "Na základě uzavřené smlouvy pak čerpal úvěr ve výši 300 tisíc korun," dodala Vokráčková.

Po muži pátrala česká i slovenská policie několik let. Slovák žil v České republice, aniž by tu byl přihlášen k pobytu. Trvalé bydliště měl na Slovensku.

Pokud mu soud prokáže vinu, může jít do vězení až na dvanáct let.


Video