O vyslání posil informovala iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká. "Přes 50 policistů ze speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy posílí výkon služby v rámci Krajských ředitelství Libereckého a Ústeckého kraje," uvedla mluvčí.
Napětí na ŠluknovskuPROTESTY : Chystají se demonstrace ROZHOVOR: Vládní zmocněnkyně hodnotí události na severu CHAT: Starosta Rumburku o domobraně neuvažuje REPORTÁŽ: Situace v Rumburku po nedělním útoku |
Policisté z jednotky těžkooděnců, která zasahuje třeba proti demonstracím, budou od úterních 17 hodin působit v rizikových lokalitách v Novém Boru, Šluknově, Rumburku a Varnsdorfu. Na místě budou vždy v odpoledních a nočních hodinách. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se pak budou podílet na vyšetřování v oblasti extremismu.
O vyslání policistů do severních Čech rozhodl policejní prezident Petr Lessy po jednání s řediteli policie z Prahy, Ústeckého a Libereckého kraje a ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Lessy přijede na Šluknovsko ve čtvrtek, v rámci návštěvy se setká i s místními starosty.
Okamžité řešení situace uložil Lessymu a ministru vnitra Janu Kubicemu premiér Petr Nečas, který svolal Bezpečnostní radu státu. "Předseda vlády jednoznačně řekl, že zajištění klidu a bezpečnosti v tomto regionu nemá kladeny žádné rozpočtové nebo personální limity a policie má v případě potřeby výrazným způsobem posílit své stavy v tomto regionu. Ty budou zároveň rozpočtově zajištěny," uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.
Posily zůstanou na severu Čech do odvolání
Policisté budou rozděleni do šesti osmičlenných skupin. Dvě budou působit v Novém Boru a Rumburku, jedna ve Šluknově a Varnsdorfu.
Napětí roste, na Šluknovsku se chystají dvě demonstrace![]() |
Podle Kopecké zatím nelze odhadnout, kolik bude celá akce stát. "Jelikož platí až do odvolání, bude záležet především na její délce. Náklady například na platy policistů nebo na pohonné hmoty budou vyčísleny až po jejím skončení," řekla.
"Tato výpomoc by neměla být jednorázová, ale delší," nastínila vedoucí děčínské policie Alice Zemanová, která má na celé Děčínsko k dispozici 433 policistů.
"Beru to jako obrovský úspěch, že se nám povedlo něco udělat. Samozřejmě to nebude na věčné časy, ale budeme se snažit, aby se situace stabilizovala a udržela," uvedl starosta Rumburku Jaroslav Sykáček, který v pondělí požádal o posily ministra Kubiceho.
Situace se vyhrotila poté, co v neděli brzy ráno právě v Rumburku napadla skupina Romů šest mladíků. Policisté některé útočníky zadrželi, celostátní pátrání vyhlásili po jednom z hlavních strůjců incidentu Kamilu Ceperovi.
Šéf policie v Ústeckém kraji starostům minulý týden nevyhověl
O počtech policistů v regionu jednal už minulý týden s místními starosty ředitel policie Ústeckého kraje Jiří Vorálek. "Sdělil, že nemůžeme počítat s tím, že se zvedne počet policistů, protože na to nemá finanční prostředky a že trestná činnost ve Šluknovském výběžku není nejhorší v kraji," uvádí předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Jaroslav Zoser.
Starostové ve Šluknovském výběžku chtějí také posílit spolupráci svých městských policií. Strážníci působí v Rumburku, Varnsdorfu, Šluknově a Jiříkově.
Šluknovsko poznamenal i odchod cizinecké policie
Situaci na Šluknovsku poznamenal i odchod cizinecké policie po vstupu Česka do schengenského prostoru. "Ať už plnili úkoly jakékoliv, tak tady byli vidět. S cizineckou policií tady byla velice dobrá spolupráce. Jejich odchod jsme samozřejmě pocítili," říká starosta Rumburku Jaroslav Sykáček.
Zatímco loni na Děčínsku působilo ještě 48 příslušníků cizinecké policie, v současnosti je jich jen 12, informoval iDNES.cz zástupce vedoucího odboru cizinecké policie Ústeckého kraje Pavel Češka. "V předchozích letech určitě došlo v oblasti k výraznému poklesu pracovníků cizinecké policie. Přesné číslo ale teď nemám k dispozici," dodal.