Redakce se rozhodla jméno týrané ženy nezveřejnit.

Redakce se rozhodla jméno týrané ženy nezveřejnit. | foto: Martin Adamec, MF DNES

Policie poprvé použila bič proti domácímu násilí

  • 74
Muž z Jirkova na Chomutovsku po silvestrovské půlnoci ženě vyhrožoval, že ji zabije. Nebylo to poprvé, ale měl smůlu, protože se psal už rok 2007. Přivolaní policisté násilníka vykázali na deset dní z bytu - umožnil jim to nový zákon, který v tu chvíli platil pouhé dvě hodiny.

Tři roky bil devětatřicetiletý muž svoji o šest let mladší manželku za dveřmi bytu v Jirkově na Chomutovsku. Žena to však tajila a léčila se podomácku. Až do letošního Nového roku. Jde o první případ, kdy byl v Česku použit nový zákon chránící oběti domácího násilí.

Incident začal v bytě sousedů v panelovém domě ve Studentské ulici, kam šla dvojice slavit Silvestra. "Kolem půl třetí ráno začal muž manželce nadávat a vyhrožovat smrtí. V útoku mu zabránili sousedé, kteří ho vyvedli ven," uvedl mluvčí chomutovské policie Petr Procházka.

Výhrůžky pak pokračovaly v bytě manželů, kde muž rozbil veškeré nádobí v kuchyni. "Žena měla obavu, že výhrůžky smrtí splní, a tak před ním utekla z bytu na chodbu," přiblížil Procházka.

Sousedé potom zavolali policii. "Podle nich bil muž svou manželku už od roku 2003. Ona však útoky tajila, k lékaři nikdy nešla a zranění si léčila doma," dodal Procházka.

"Dokud manžel pije jen pivo, je v klidu, ale když se opije tvrdým alkoholem, začne být agresivní. Navíc loni v září přišel o práci. Od té doby se to ještě zhoršilo," uvedla týraná žena. Její jméno redakce zná, ale po dohodě ho nezveřejní. Žena přiznala, že ji manžel občas skutečně zbije, ale jejich dvě děti - chlapce a dívku - prý nikdy nenapadl.

Deset dní nesmí domů
Násilník skončil na Nový rok v pět hodin ráno v cele předběžného zadržení. Za výtržnictví a útok proti manželce mu hrozí až dva roky vězení. V úterý před polednem byl propuštěn. Domů však nesmí. Policie podle nového zákona agresorovi zakázala na deset dní vstup do jeho vlastního bytu. Dosud musely před ranami a týráním z domova prchat oběti.

"Policisté jsou speciálně školeni, aby domácí násilí rozpoznali a věděli, kdy dosáhlo takové intenzity, že je nutné násilníka vykázat z domova," uvedl policejní mluvčí Procházka.

Pomáhají jim i speciální otázky (10 násilníkovi a 5 oběti), díky nimž hrozbu násilí v rodině odhalí. Zjišťují například, zda podezřelý užívá drogy či pije, zda už byl trestán nebo má obecně sklony k násilí.

Agresivní muž dostal od policistů adresy ubytoven a hotelů, kam může jít. Nabídky však nevyužil. "Ve středu si přišel v doprovodu policie jen pro osobní věci a teď bude přespávat u kamaráda," uvedla jeho manželka.

Tátovi ještě dají šanci
Policisté nyní budou kontrolovat, jestli násilnický manžel rozhodnutí dodržuje. "Pokud by zjistili, že i přes zákaz šel do bytu své ženy, mařil by úřední rozhodnutí a hrozilo by mu až šest měsíců vězení," uvedl Procházka. Také oběť však musí desetidenní lhůtu respektovat, i kdyby násilníkovi odpustila a chtěla ho přijmout zpět.

Bitou ženu kontaktovalo intervenční centrum v Ústí nad Labem, které obětem domácího násilí pomáhá. "Nabídli jsme jí právní, psychologickou a sociální pomoc," uvedla ředitelka centra Martina Vojtíšková.
Nabídku žena odmítla. "Dohodla jsem se s dětmi, že dáme tátovi ještě šanci," uvedla.

Násilníci mohou být vykázáni z bytu až na jeden rok. "Oběť však musí podat návrh státnímu zástupci, který do dvou dnů vydá předběžné opatření. O vykázání pak rozhoduje soud," přiblížila Vojtíšková.

Podobný případ jako v Jirkově řešili podle ČTK i policisté v Rýmařově na Bruntálsku. Na 10 dní vykázali z domu třicetiletého muže, který útočil na svou družku.

,

Video