Rumunští Romové zastavili projíždějící německé auto. Řidič se nechal nachytat - podvodníkovi dal několik bankovek a nic za to nechtěl. (29. července 2011)

Rumunští Romové zastavili projíždějící německé auto. Řidič se nechal nachytat - podvodníkovi dal několik bankovek a nic za to nechtěl. (29. července 2011) | foto: Karel PešekMF DNES

Policie pokutuje žebrající rumunské Romy, chce je dostat ze silnic

  • 533
Rumunští Romové, kteří na Teplicku zastavují projíždějící auta a řidiče obtěžují žebráním, se rozšířili dál po kraji. Policisté se jim snaží zabránit v rozmachu tím, že rozdávají pokuty, ale nestačí to. Vymýšlejí proto strategii, jak je dostat aspoň z rychlostních silnic.

"Uložili jsme sankci za to, že cizinci neměli v pořádku technický stav auta," upřesnila teplická policejní mluvčí Ilona Novotná.

"Další pokuta padla za manévr, při němž se řidič snažil před policisty odjet. Stáli na parkovišti u Bořislavi, když viděli policejní vůz, nasedli, ale při otáčení přejeli na silnici dvojitou čáru. Policisté je opodál zastavili a pokutovali," přiblížila mluvčí Novotná další případ.

Jenže ani sankce podle ní problém neřeší. "Snažíme se jim to co možná nejvíc znepříjemnit, ale úplně je vystrnadit ze silnic se nedaří," přiznal mluvčí. Rumuni se mezitím rozšířili i na Litoměřicko a jejich skupinky jsou k vidění i před Prahou.

MF DNES na ně upozornila před měsícem. Utábořili se v autech a více než 40 karavanech nejprve na parkovišti u hraničního přechodu Cínovec na Teplicku a pořádali výpravy po okolí.

Scénář je pokaždé stejný - se zoufalým máváním se vrhají k autům, a když je zastaví, tvrdí, že jim došel benzin a potřebují pomoc. Na oplátku nabízejí bezcenné cetky, které vydávají za hodnotné zlaté šperky.

Cizinci stojí i na rychlostních silnicích

"Tvrdili, že potřebují peníze na benzin, aby se dostali na hranici, kde na ně čekají známí. Jeden z nich si mezitím sundával prsten, aby mi ho prodal. Údajně byl zlatý, po babičce. Odmítl jsem to a raději jsem odjel pryč," popsal situaci jeden z řidičů, který zastavil.

Seriózně vypadající cizinci obvykle v postarších mercedesech s německou či francouzskou SPZ ale bývají i úspěšní. Reportér MF DNES během půl hodiny zachytil tři případy, kdy jim němečtí turisté dali peníze.  

Rumuni jsou přesvědčiví. Vrhají se před auta a živě gestikulují, aby řidiče
Historka pro projíždějící řidiče většinou zní, že muži došel benzin i peníze a
Rumuni jezdí v drahých autech registrovaných v Německu.

Kočovní Rumuni už přitom začínají postávat dokonce i na frekventovaných rychlostních silnicích, před několika dny například zastavovali auta u Řehlovic mezi Ústím a Teplicemi. Právě na rychlostní silnici přitom jakýkoli prudký manévr, který by překvapený či vyděšený řidič provedl, může být velmi nebezpečný a mít fatální následky.

Policisté nicméně naznačili, že už přišli na způsob, jak místo ukládání neúčinných pokut Rumuny vystrnadit aspoň z hlavních tahů.

Policie ví, jak Rumuny dostat z hlavních tahů

"Víme o nich, máme poznatky od cizinecké i dálniční policie. Auta i doklady mívají v pořádku, ale už jsme vymysleli algoritmus, jak je dostat z rychlostních silnic," potvrdil šéf severočeské dopravky Jiří Ušák.

Jaký scénář s kolegy připravil, ale nechtěl prozradit. "Nebudu to říkat, dokud se neukáže, že je úspěšný. Kdybyste byl policista, tak vám to řeknu, jenže nejste," podotkl. Když nicméně odpovídal na dotaz, zda cizinci mohou jenom tak zastavit na rychlostní silnici, aby stopovali další auta, možnou taktiku naznačil.

"Zákon zná dvě varianty zastavení – zastavení řidiče, tedy případ, kdy šofér zastaví z vlastní vůle, a zastavení vozidla, které dál nejede. V prvním případě dostane řidič pokutu za úmyslné zastavení, v druhém případě při poruše vozu se zjišťuje, zda dostatečně označil automobil i sebe. A víc vám neřeknu," doplnil Ušák.

Jinými slovy, pokud by se Rumuni před policisty vymlouvali na to, že jim auto nejede, hrozí jim sankce za to, že před ním nerozložili výstražný trojúhelník a nemají na sobě reflexní vestu. Což zatím ani v jednom zaznamenaném případě neměli.


Video