Policie pátrala od chvíle, kdy se rozešel s ČNTS

Policie kolem Vladimíra Železného kroužila několik let. Přesněji od okamžiku, kdy před dvěma lety ukončil spolupráci se servisní organizací ČNTS a začal vysílání televize Nova připravovat s novými společníky. Jen sama ČNTS podala od června 1999 na Železného dvanáct trestních oznámení, americký vlastník firmy - společnost CME - pak přidal další. Na většině z nich vyšetřovatelé stále pracují, odložena byla podle dostupných informací pouze dvě. Podle nejvážnějších obvinění televizní magnát v minulosti v několika případech nezaplatil daně, jak měl.

Finanční úřad po kontrole ve společnosti CET 21 (drží vysílací licenci Novy) nařídil, aby byla část Železného platu převáděna na konto úřadu. Podle kontrolorů totiž šéf Novy v roce 1997 nezaplatil na dani více než padesát milionů korun.

Soud ve čtvrtek kvůli tomuto dluhu zmrazil Železného dvanáctiprocentní podíl ve firmě CET 21. Vloni začali policisté a finanční kontroloři hledat důkazy, že Železný mezi lety 1995 až 1998 "opomněl" přiznat a zdanit odměny a konzultace, které v minulosti dostal od společnosti CME.

Podle úředníků nebyla správně zaplacena ani daň ze 4,7 milionu dolarů, které si Železný u Američanů půjčil, aby získal rozhodující vliv v TV Nova. Policisté a finanční úředníci se následně začali zajímat i o nákup některých obrazů pro Železného sbírku a o převody nemovitostí, které v minulosti koupil.

Celkový dluh šéfa Novy vůči státu by se v těchto kauzách mohl vyšplhat na desítky milionů korun, při prokázání viny by mu hrozilo až 12 let vězení. Žádný ze spisů vedených v této věci však úředníci ani po několika měsících práce zatím nedotáhli do konce.

Deník České Slovo letos v únoru napsal, že se kriminalisté zabývali i tím, zda se TV Nova po předloňských vlastnických změnách nedostala pod vliv ruského kapitálu. Podle deníku se policistům nelíbila miliardová půjčka, kterou banka IPB v roce 1999 poskytla Železného Nově na "nový rozjezd".

S odvoláním na informace BIS České Slovo uvedlo, že miliarda ve skutečnosti mohla pocházet z konta ve Švýcarsku, patřícího jedné z ruských podnikatelských skupin.
Ani v tomto případě však policisté nedokázali dát dohromady dost důkazů, aby mohli někoho z odpovědných lidí obvinit.

Vyšetřování, na jehož základě byl Železný nakonec včera obviněn, naopak trvalo jen několik týdnů. Policisté na obou případech pracovali ještě předtím, než vyšetřovatel dostal příslušná trestní oznámení.

To kvůli podezření z podvodu a poškozování věřitele podala firma CME v polovině března, oznámení z Generálního ředitelství cel dorazilo na Úřad vyšetřování toto pondělí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video