Proč soud odposlechy nařídil, není jasné

Proč soud odposlechy nařídil, není jasné | foto: Profimedia.cz

Policie odposlouchávala politiky i jejich děti

  • 26
Při vyšetřování loňského úniku Kubiceho zprávy z Poslanecké sněmovny odposlouchávala Inspekce ministra vnitra i lidi, kteří nemuseli mít s případem vůbec nic společného. Ti jsou připraveni se soudit kvůli tomu, že jim inspekce údajně neoprávněně prolomila právo na soukromí.

Televize Nova a server Aktuálně.cz včera zveřejnily, že mezi takovými lidmi byli třeba olomoucký primátor z ODS Martin Novotný, bývalý lidovecký radní v Olomouci Petr Konečný nebo jmenovec současného ministra vnitra Ivana Langera, brněnský právník Karel Langer.

Stejně tak inspekce odposlouchávala i telefony, které patřily příbuzným politiků ODS Ivana Langera a Jana Vidíma, třeba jejich manželkám nebo dětem.

Tito lidé jsou připraveni se soudit kvůli tomu, že jim inspekce údajně neoprávněně prolomila právo na soukromí. "Jsem z toho zcela šokovaný. Zvážím právní kroky," prohlásil olomoucký primátor Novotný.

Kauza s odposlechy vyšla najevo už loni na podzim. Dosud se vědělo jen to, že inspekce odposlouchávala tři důstojníky ze zvláštního policejního Útvaru odhalování organizovaného zločinu včetně jejího šéfa Jana Kubiceho, tři politiky (včetně Langera a Vidíma) a dva novináře. Dalších téměř dvacet telefonních čísel, které inspekce "napíchla", bylo doteď záhadou.

Proč soud loni povolil i odposlechy lidí, kteří nemohli s Kubiceho zprávou přijít do styku, není jasné. Ministerstvo spravedlnosti chce počínání příslušného soudu zkontrolovat. "Informace, které mám k dispozici, působí velmi závažně," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video