Policie na fotomontáži nenašla nic, co odporuje zákonu.

Policie na fotomontáži nenašla nic, co odporuje zákonu. | foto: MF DNES

Policie odložila VyHubené, nejde prý o trestný čin

  • 50
Autoři webu Vesjolyje kartinki, kteří podle jedněch zneuctili oběti holokaustu a podle druhých si jen dělali drsnější legraci, vyváznou bez trestu. Policie jim nedokázala snahu o znevažování obětí druhé světové války ani propagaci fašismu.

Na webu, jež se prezentuje jako satirický, se během podzimu objevila montáž s logem známé reality show VyVolení. Na pozadí brány koncentračního tábora s nápisem Arbeit macht frei bylo logo změněno na slovo VyHubení.

Podobných obrázků "pohrávajících si" si s tématy z druhé světové války a vyvražďování Židů bylo na webu několik desítek. Některé pobouřily ředitele terezínského památníku Jana Munka natolik, že na autory webu podal trestní oznámení, později se k němu připojilo i vedení Památníku Lidice.

Trestní oznámení policie odložila. "Policie nezjistila, že by byla naplněna skutková podstata nějakého trestného činu. Památník Terezín o rozhodnutí vyrozumíme. Protože ale není poškozený, nemá právo na stížnost," uvedla Kateřina Doušová, litoměřická státní zástupkyně. "Kdybych ale našla nějaké nesrovnalosti, mohla bych rozhodnutí policie zrušit. Nepředpokládám to však, věc jsem s nimi konzultovala," dodala Doušová.

Jan Munk však nechce, aby kauza vyzněla do ztracena. Zpráva o odložení případu jej překvapila. "Hned jak dostaneme písemné vyrozumění, poradíme se s právníky, jak postupovat dál," uvedl Munk.

Přemalovaná montáž
Autoři webu Vesjolyje kartinki se však Munkova trestního oznámení, které padlo v listopadu, zřejmě zalekli. Montáž s koncentračním táborem po té, kdy o kauze informovala MF DNES, rychle přemalovali. Z VyVolených-VyHubených se stali Hubení a bránu lágru zakryl přípravek na hubnutí. Administrátor webu Tomáš Hečko se v MF DNES omlouval, podle něj jde jen o to, zda někdo černý humor chápe nebo ne.

"Omlouvám se, jestli jsme se dotkli cítění pana ředitele. Ale celý problém je o hranicích vkusu," uvedl muž pracující v reklamní agentuře. Záležitost přirovnal ke sporu ze slavného filmu Miloše Formana Lid versus Larry Flynt. "Je to stejné. Tehdy soud také rozhodoval o vkusu a jeho hranicích," vzpomněl na snímek o slavném vydavateli pornografických časopisů.

Rozhodnutí policie a státního zastupitelství přivítal. "Myslíme si, že je to rozhodnutí rozumné. Z kontextu je přece jasné, že jde o humoristickou stránku. Stránka si dělá legraci ze všech, aniž by se chtěla dotknout kohokoli, je to dobrá zpráva i pro autory dalších podobných webů," uvedl Hečko. Díla, jež se Munkovi nelíbila, nedělal on sám, ale přišla mailem na administrátory zadaná témata.

Kauza měla být uzavřena už v prosinci, policii však trvalo déle shromáždění znaleckých posudků k celé věci.

Jeden z nich psal i politolog Zdeněk Zbořil. Podle něj se dalo vyznění kauzy očekávat. Ne však proto, že by šlo o černý humor, ale kvůli tomu, že se české policii nedaří práce na podobných případech. Zbořil sám považuje podobné montáže za nebezpečné a škodlivé

"Problém je, že autoři se tváří, že bojují proto blbosti světa, ovšem neuvědomují si, že pracují s nebezpečnou symbolikou," uvedl, když policie začala případ řešit, a dnes to zopakoval.

"Podobné věci vzbuzují negativní emoce, řada vtipů pracuje se stereotypy, které jsou velmi nebezpečné. Bohužel policistům se těžko dokazuje subjektivní motivace. Je to vtip? Nebo už chtěl autor vědomě poškodit Židy a je rasista?" říká Zbořil. "Policisté zůstávají právě jen u posuzování aktu samotného a po motivaci podle mne příliš nejdou," říká politolog.


Video