Kriminalisté vyslechli na dva tisíce lidí. Ilustrační foto

Kriminalisté vyslechli na dva tisíce lidí. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Policie odložila vraždy podnikatelů, chybějí stopy

  • 2
Policie po jedenácti měsících odložila vyšetřování vražd dvou přerovských podnikatelů. Kdo a proč letos v lednu v rozmezí tří týdnů zastřelil Jiřího Faltu a Aleše Bouchala, policisté dodnes nevědí. Nyní ani nejspíš není příliš velká šance, že by vrahy v blízké době chytili.

Formální odložení obou případů sice neznamená, že by pátrání po vrazích kriminalisté vzdali, ale v současné době se ocitli v mrtvém bodě a nemají se dál čeho chytit.

"Oba případy byly formálně odloženy, i když na obou se pochopitelně pracuje dále," potvrdila mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková.

O tom, jak urputně se kriminalisté snažili najít jakoukoliv stopu, přitom svědčí například i obrovské počty lidí, které v souvislosti s vraždami vyslechli.

"Jen v případě Bouchal jich bylo 1500," potvrdila Bednarčíková. S dalšími stovkami potenciálních svědků detektivové mluvili i kvůli smrti Falty, celkem tak vyslechli na dva tisíce lidi. Dlouhé měsíce zpovídali několik lidí denně, všechny získané informace vyhodnocovaly speciální týmy.

Faltova likvidace je záhadou
V případě Faltovy smrti dokonce policie dodnes netuší, proč by podnikatele někdo mohl chtít zlikvidovat, u Bouchalovy vraždy zase mají detektivové možných motivů několik, ale žádné jednoznačné důkazy.

"Verzí je v tomto případě celkem pět. Jednou z nich je, že mohlo jít o nájemnou vraždu," uvedla Bednarčíková.

Prací nájemného zabijáka pravděpodobně byla i vražda Jiřího Falty, kterého 4. ledna neznámý útočník doslova rozstřílel samopalem před jeho rozestavěným domem v Horní Moštěnici u Přerova.

Nejdřív podnikatele zasáhl, když nastoupil do svého auta. Postřelený muž se snažil z místa uniknout, ale vrah ho dostihl a palbou z automatické zbraně zabil.

Policisté se domnívají, že takhle brutální způsob vraždy by mohl být jakousi výstrahou. Komu a proč? To je velká neznámá, od žádného ze stovek vyslýchaných lidí kriminalisté věrohodnou stopu nezískali.

Podle Bednarčíkové navíc ani nic nenasvědčuje tomu, že by Faltova vražda nějak souvisela se smrtí Aleše Bouchala, kterého někdo několika ranami do hlavy zastřelil o tři týdny později 24. ledna přímo v jeho penzionu v centru Přerova. Protože výstřely nikdo neslyšel, je pravděpodobné, že vrah použil zbraň s tlumičem. - více zde

Co se stane po odložení případu
Co tedy formální odložení případu znamená? Obvykle jde o to, že se vyšetřování zločinu například už dál přednostně nevěnuje tak rozsáhlý tým policistů jako doposud.

"Většinou by nasazení velkého počtu lidí ani nemělo smysl, protože by neměli na čem dělat. Případy se totiž obvykle odkládají ve chvíli, když už jsou vyčerpané všechny prostředky, které v té době byly možné, a není nic dalšího, co by se mohlo udělat.

Současně ale zjištěná fakta nestačí k zahájení trestního stíhání konkrétního pachatele," vysvětluje jeden ze zkušených policistů.

Detektivové tak na případech dál pracují, ale další pátrání a prověřování se rozběhne většinou až v okamžiku, kdy se objeví nějaká nová fakta.

"Když se třeba někde stane podobný případ, tak se věc znovu otevře a srovnává se, jestli nemohou mít obě věci něco společného," podotýká policista.

Oba zavraždění patřili k poměrně známým místním podnikatelům. Osmatřicetiletý Falta provozoval místní bar Daytona a patřil mu například autoservis. O rok mladší Bouchal zase byl majitelem penzionu Koner a stejnojmenného baru.

Jednou z vyšetřovacích verzí je, že jeho vražda by mohla souviset s půjčkami na vysoký úrok, kterými byl podnikatel ve městě známý.

,

Video