Bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva | foto: MF DNES

Policie odložila případ podezřelého nákupu minometů, korupci neobjevila

  • 10
Protikorupční policie ve čtvrtek odložila případ zakázky na nákup minometů pro českou armádu. MF DNES v září 2010 informovala, že tehdejší náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva chtěl při dojednání nákupu obejít veřejnou soutěž a dostat provizi. Policie však korupční praktiky nezjistila.

Protikorupční policie kauzu po více než dvou letech odložila. "Policie nám včera doručila usnesení o odložení věci. Já si teď vyžádám spisový materiál, abych závěry policie přezkoumala," uvedla v pátek obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná.

Detektivové se případem zabývali od září 2010 pro podezření ze spáchání trestného činu přijímání úplatku.

Mareš a Kopřiva odcházejí ze společného "pracovního oběda" v restauraci Kolkovna, 11. srpna 2010.

Společná schůzka v Bratislavě na zbrojní výstavě IDEB u stánku společnosti Patria, 5. května 2010 ráno, Jaroslav Kopřiva (vlevo)

MF DNES schůzky Kopřivy se zástupci finské společnosti Patria, která o zakázku usilovala, sledovala několik měsíců. Kopřiva se chtěl výběrovému řízení vyhnout tím, že vytvoří společný projekt se Slováky. Náměstek nákup domlouval ve spolupráci s lobbistou Josefem Jindrou.

Ministerstvo chtělo koupit během několika let celkem 25 kusů minometů za zhruba tři miliardy korun. Kopřiva měl za odměnu získat několikaprocentní provizi.

Kopřiva, který byl náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování od srpna 2003, od počátku tvrdil, že se ničeho protiprávního nedopustil. Ministr obrany Alexandr Vondra jej přesto odvolal.

Podívejte se na část rozhovoru zástupce společnosti Patria Stanislava Mareše s náměstkem Kopřivou:

3. září 2010

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video