Policie ochrání ohrožené, ale ne věčně

Kdo se má nejvíce obávat toho, že je Jiří Kajínek na svobodě? Korunní svědek, vyšetřovatelé, žalobce, nebo soudce? Uprchlý vězeň odsouzený na doživotí bude mít zřejmě nejvíce spadeno na svého bývalého kamaráda Jaroslava Ďurčiho. Ten totiž vzal několik měsíců po zastřelení podnikatele a jednoho z jeho bodyguardů u borské přehrady v Plzni telefon, vytočil policejní horkou linku 158 a udal Kajínka.

Toho policejní komando dopadlo 8. února 1994 v Praze a mělo s ním plné ruce práce. Kajínek měl v autě, které patřilo Ďurčimu, deset automatických a poloautomatických střelných zbraní a na deset tisíc nábojů. Přitom Ďurči vyšetřovatelům nejprve přiznal, že sám seděl za volantem favoritu, který v květnu 1993 vezl Kajínka do Plzně za obětí. U soudu dostal strach a vše popřel.

"Domnívám se, že tato osoba je nejvíce ohrožena Kajínkovou pomstou," uvedl soudce Pravoslav Polák, který po Kajínkově útěku patří mezi osoby, jež jsou pod dozorem úřadů.

Ďurči může být zatím klidný. Nepotřebuje ani policejní ochranu. Před mstou ho totiž chrání vězeňské mříže. Městský soud v Praze ho letos kvůli podvodu poslal na pět let do žaláře. Vrchní soud v srpnu zamítl jeho odvolání a šestatřicetiletý muž po roce a půl stráveném ve vazební věznici přešel mezi trestance.

"Kajínek není ten typ, který by vylezl z kriminálu a střílel na potkání. Není impulsivní tvor. Má všechno přesně naplánované, racionálně promyšlené. Muž, který Kajínka nejprve vezl autem a poté udal, je určitě jedním z nejvíce ohrožených lidí. Kajínek však nikam nebude spěchat. Počká, až vše utichne, třeba několik let. Je trpělivý," řekl psycholog, který Kajínka zkoumal.

Právě očekávané Kajínkovo vyčkávání a taktizování, než se případně rozhodne někomu se mstít, se může úřadům prodražit. Policisté nechtějí prozradit, kolik lidí a jak dlouho chtějí chránit, připouštějí však, že to není levná záležitost. "Zajištění takové ochrany po několik let je proto téměř nemožné," uvedla mluvčí policie Ivana Zelenáková.

V praxi vypadá policejní ochrana asi takto: policista, který slouží na obvodním oddělení, střeží v rámci běžného výkonu služby zvenku vytipovaný objekt. Je přitom ve spojení s pracovníkem speciální ochranné služby, který po celých čtyřiadvacet hodin denně chrání konkrétního člověka.
A podle jakého klíče se policejní ochrana přiděluje?

"Musíme vycházet z určitého subjektivního pocitu jednotlivých osob, jestli se cítí nebo necítí ohroženy. Tyto pocity se snažíme vyhodnocovat na základě našich informací," řekl Českému rozhlasu ministr vnitra Stanislav Gross.


Video