Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková hovoří s novináři před sídlem úřadu, ve kterém...

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková hovoří s novináři před sídlem úřadu, ve kterém od rána zasahuje protikorupční policie. (27. května 2015) | foto: František Vlček, MAFRA

Policie obvinila šéfku ERÚ Vitáskovou za jmenování Vesecké do čela úřadu

  • 332
Policisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality zahájili trestní stíhání předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové. Je obviněna z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby kvůli jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní úřadu.

„Těchto skutků se měla dopustit tím, že jako předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) dne 4. listopadu 2014 jmenovala na nově vytvořené místo místopředsedkyně ERÚ JUDr.Renatu Veseckou, Ph.D.,“ sdělil mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej.

Bývalá státní zástupkyně, dnes místopředsedkyně ERÚ Renata Vesecká

Dodal, že podle závěrů kriminalistů tak Vitásková jednala zcela v rozporu s energetickým zákonem, neboť Vesecká nesplňuje zákonem stanovenou podmínku pro výkon funkce místopředsedkyně ERÚ - tedy mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky a z toho tři roky v řídící nebo vedoucí funkci.

„Podle našich závěrů tak byla České republice způsobena škoda ve výši nejméně 1 056 033 Kč spočívající v platu vypláceném JUDr. Renatě Vesecké i s povinnými odvody zaměstnavatele za zaměstnance,“ vypočetl Ibehej. 

Trestní stíhání Vitáskové je vedeno na svobodě.

„Obvinění považujeme za účelové a vykonstruované. Je to pomsta státního zástupce za to, že jsme na něho podali ústavní stížnost,“ sdělil stanovisko ERÚ jeho mluvčí Jiří Chvojka (o podání ústavní stížnosti více čtěte zde). Doplnil, že v případě jmenování Vesecké na post místopředsedkyně se podle úřadu nejednalo o trestněprávní případ, ale o pracovněprávní. Vitásková podá proti stíhání stížnost.

Vitásková je stíhána na svobodě, kauzu dozoruje Okresní státní zastupitelství v Jihlavě. „Teď bude pokračovat vyšetřování, paní Vitásková musí být vyslechnuta jako obviněná. Má právo podat si stížnost proti usnesení o zahájení trestního stíhání, může navrhovat další důkazy. Nemyslím, že by dokazování bylo nějak náročné, odhadl bych uzavření případu a podání obžaloby na několik měsíců,“ řekl ČTK žalobce Kamil Špelda.

Vitásková Veseckou jmenovala do funkce v listopadu 2014 (více zde). Vesecká v té době měla soukromou advokátní praxi. V letech 2005 až 2010 pracovala jako nejvyšší státní zástupkyně. Patří mezi lidi, které bývalá ministryně spravedlnosti a dnes poslankyně Marie Benešová (ČSSD) označila za justiční mafii (čtěte zde).

Chvojka doplnil, že Vesecká byla na začátku června v souvislosti s organizačními změnami převedena z pozice místopředsedkyně na jiný post.

Vitásková čelí i trestnímu stíhání za údajné pochybení při vydání dvou licencí na solární elektrárny (více zde). Podle obžaloby způsobila státu škodu ve výši dvou miliard korun. Vitásková vinu odmítá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video