Ústecká Spolchemie se nachází hned vedle centra města

Ústecká Spolchemie se nachází hned vedle centra města | foto: Archiv Spolchemie

Policie po zásahu ve Spolchemii obvinila čtrnáct lidí

  • 22
Policie po pátečním zásahu ve Spolchemii obvinila 14 lidí. Viněni jsou z manipulace insolvenčních řízení, poškozování věřitelů či ovlivňování soudců. Čtyři obvinění skončili po návrhu státního zástupce Adama Borguly ve vazbě.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová potvrdila v Otázkách Václava Moravce, že se obvinění týkají zásahu ve Spolchemii. Nepotvrdila, ale ani nevyvrátila, zda jsou mezi obviněnými kontroverzní podnikatel Petr Sisák a Ivo Hala, který se Sisákem pracuje v advokátní kanceláři. „Nemohu mluvit o konkrétních jménech,“ uvedla.

Bradáčová také řekla, že dva lidi se policii zadržet nepodařilo. „Mohu potvrdit, že veškeré osoby zajištěny nebyly. I přes to, že byl státním zástupcem vydán předchozí souhlas se zadržením, tak dvě osoby na základě těchto příkazů zadrženy nebyly,“ řekl Bradáčová s tím, že v tomto ohledu nemůže vyloučit ani případný únik informací ať už z protikorupční policie, nebo z vrchního státního zastupitelství.

Podle ministra vnitra Milana Chovance by únik informací od policie byl znepokojující informací. „Je potřeba takzvaného krtka najít. Já nevím, kde ten krtek je, jestli u policie nebo někde jinde,“ řekl Chovanec v Otázkách Václava Moravce.

Obvinění podle policie nezákonně manipulovali v rámci insolvenčního řízení. „Tato manipulace měla spočívat zejména v dispozicích s majetkem dlužníka, v jejichž důsledku došlo ke zvýhodňování a poškozování konkrétních věřitelů,“ uvedl Adama Borgula z pražského vrchního státního zastupitelství.

Mimo to nezákonně ovlivňovali samosoudce insolvenčního soudu a účelově zinscenovali úpadek a následné insolvenční řízení za účelem, aby nezákonně získali finanční prostředky.

Právní kvalifikace není podle Borguly u všech obviněných stejná. Někteří obvinění se skutku, pro nějž jsou stíháni, dopustili jako pachatelé či spolupachatelé a jiní jako účastníci.

Nejpřísnější trest až dvanáct let vězení hrozí obviněným, kteří podle policie ovlivňovali soudce. Až desetileté tresty vězení hrozí lidem, které policisté obvinili z podvodu, přijetí úplatku a účasti v organizovaném gangu. U ostatních trestných činů, jejichž výčet žalobce zveřejnil, se horní hranice trestní sazby pohybuje od jednoho roku do osmi let vězení

Policie zasahovala v ústecké Spolchemii v pátek odpoledne. Akce souvisela s činností společnosti Via Chem. Podle České televize policie zadržela nejméně dva lidi v souvislosti se Spolchemií a kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem (více o zásahu zde).

Policisté zasahovali také v budově Krajského soudu v Českých Budějovicích, kde zapečetili několik kanceláří. Soud se zabývá insolvencí zadlužené Via Chem Group.

Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun.

Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

,

Video