Policie obvinila bývalé špičky Union banky

V souvislosti s vyšetřováním stamilionového úvěrového podvodu, kterého se podle policie dopustil majitel vsetínského hokejového klubu Roman Zubík, kriminalisté obvinili další dva bývalé zaměstnance Union banky. Právě od tohoto peněžního ústavu Zubíkova firma Sezooz Group dostala úvěr 350 milionů korun. Za pomoc při úvěrovém podvodu je obviněn někdejší místopředseda představenstva banky Jozefa Dejčík a ředitele odboru úvěrových obchodů Lech Witala.

Vyšetřovatel už minulý týden kroměr Zubíka a bývalého finančního ředitele Slovenského plynárenského průmyslu (SPP) Ivana M. obvinil i dva dřívější řadové zaměstnance Union banky, kteří se na úvěrovém podvodu podíleli. Nyní tak k nim přibyli i dva vysoce postavení manažeři.

Dejčík zůstal, Lech z banky odešel
Josef Dejčík se po odchodu z představenstva stal místopředsedou dozorčí rady Union banky, kde nyní zastupuje akcionáře. Navíc působí i v představenstvu společnosti Union Group a je i předsedou dozorčí rady Union pojišťovny.

Witala podle obchodního rejstříku ministerstva spravedlnosti začal podnikat. Nyní vlastní firmu, která se zabývá obchodováním s průmyslovým a potravinářským zbožím.

Vyšetřování souvisí se směnkami
Vyšetřování souvisí s podvody se směnkami, které pro Romana Zubíka vystavil Slovenský plynárenský průmysl.

Směnky, z nichž některé bez uvedení částky, podepsal slovenský exministr hospodářství a ředitel SPP Ján Ducký během roku 1998. Většina z těch, o kterých se ví, byla právě pro Sezooz Group. Firma je měla použít na nákup akcií Chemapol Group pro slovenskou SPP.

Těsně po těchto transakcích byl Ducký na Slovensku zavražděn.

Soud bude rozhodovat o platnosti směnek
Současné vedení SPP pravost směnek popírá a nechce je Union bance zaplatit.

Představitelé Union banky obvinění svých zaměstnanců označili za účelové. "Kauza se otevírá především proto, že 19. dubna bude slovenský Nejvyšší soud rozhodovat, zda jsou směnky platné. Obětí kampaně vedené slovenskou společností se proto mají stát i bývalí zaměstnanci Union banky, kteří se směnečného obchodu s SPP účastnili," řekl mluvčí banky Josef Řeřicha.

Případem se již zabýval Krajský soud v Bratislavě a majitelům SPP nařídil, aby směnky bance proplatili.

Nejdříve byl zatčen Roman Zubík
Zubík byl zatčen 2. dubna kvůli falešným směnkám vystaveným státním podnikem Slovenský plynárenský průmysl v roce 1998. Díky těmto směnkám Zubíkovy firmy získaly od Union banky více než třistapadesátimilionový úvěr, dalších 140 milionů korun od Moravia Banky.

Majitel vsetínského hokeje Roman Zubík už loni v březnu přiznal, že smlouvy mezi Sezooz a SPP byly fiktivní. Vyplývá to ze zápisu Zubíkova výslechu před Okresním soudem ve Vsetíně.

Peníze Zubík vylákal z Union banky
Fiktivní smluvy Zubík podle vlastních slov uzavíral ve snaze získat peníze od Union banky.

"Představitelé SPP o tomto postupu věděli. Dohodli jsme se na něm už během prvního jednání," uvedl Zubík do protokolu loni 16. března.

Zubík před několika dny své obvinění označil za účelové; na Slovensku se podle něho totiž vede mediální kampaň, aby Slovenský plynárenský průmysl nemusel platit své závazky vůči věřitelům.

Pokud se ale vsetínský podnikatel dostane před soud, může ve vězení strávit až 12 let.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video