Vystoupení Davida Ratha při jednání Poslanecké sněmovny o jeho vydání k

Vystoupení Davida Ratha při jednání Poslanecké sněmovny o jeho vydání k trestnímu stíhání (5. června 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Policie zabavila peníze, které měl Rath s manželkou uložené u advokáta

  • 1391
David Rath má nový problém. Nemůže k penězům, které měl uložené v úschově u advokáta Adama Černého. Zablokovala je policie. Částku právník odmítl zveřejnit. Napoví ale, že měla sloužit k vykoupení jednoho ze dvou domů, které Rathovi také obstavila policie. Jejich odhadovaná cena je 15 milionů.

"Ta výše opravdu není zajímavá. Tady jde hlavně o princip. Je evidentní, že se jedná o policejní šikanu a nátlak," řekl iDNES.cz Rathův advokát Adam Černý.

Nyní mají advokáti lhůtu tří dnů, aby si proti kroku policie podali stížnost. "Musíme si ještě promluvit s klientem, ale je velmi pravděpodobné, že stížnost podáme," uvedl Černý.

Rath před poslanci

Davida Ratha čeká příští týden cesta do Sněmovny. Mandátový a imunitní výbor má totiž v pondělí projednávat novou policejní žádost o vydání exhejtmana k dalšímu stíhání. Všichni poslanci by pak měli o stejné věci hlasovat ve středu.

Policisté žádají o vydání Ratha kvůli třem dalším skutkům, kterých se měl politik dopustit. Týkají se nákupu zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, vybavení domova důchodců v kladenské nemocnici a dodávky zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

Rathův advokát v České televizi uvedl, že zajištění peněz souvisí s dalšími případy Davida Ratha. Kvůli nim bude počátkem září Sněmovna opět řešit, zda poslance zbaví imunity i pro toto podezření z korupce a policie ho bude moci obvinit.

Státní zástupce, jehož souhlas k zajištění musela policie mít, odmítl sdělit bližší informace. "Pokud zajišťujeme nějaké peníze, tak je to buď jako výnos z trestné činnosti, nebo jako náhradní hodnotu za výnos z trestné činnosti, ale to jsou obecné důvody, pro které se zajišťují finanční prostředky anebo nemovitosti, případně jiné věci. Ale já se k tomu nebudu vůbec vyjadřovat," řekl Petr Jirát deníku Právo, který na zajištění peněz upozornil.

Podle Adama Černého je škoda v těchto případech vyčíslena na devět milionů. Zajištěné domy pak mají hodnotu 15 milionů a nebyl tak důvod obstavit advokátní účet.

Na ten byly peníze složeny v červenci, nejprve kvůli možné kauci. Ta ale byla nakonec vyšší, než Rath a jeho právníci čekali. Soud ji určil na čtrnáct milionů, Rathovi blízcí ale nabízeli jen jeden.

Nakonec si proto Rath na verdikt o kauci podal stížnost. Uložené peníze chtěl bývalý středočeský hejtman místo na kauci použít na výměnu za jeden ze svých obstavených domů.

Proč mučíte mého syna vazbou, napsal otec Ratha soudci

S kaucí souvisí i otevřený dopis, které na blogy Davida Ratha vyvěsil jeho otec Ratmír Rath. Adresoval ho soudci Josefu Gotěkovi, který rozhodoval o výši kauce. "Čím dál tím víc je jasné, že můj syn nikomu neublížil, neznamená žádné ohrožení pro ostatní lidi a dokonce nezpůsobil žádnou škodu. Jako lékař tedy čím dál tím víc nerozumím tomu, proč ho mučíte vazbou," napsal v dopise Ratmír Rath (celý tedy najdete zde).

A vzápětí se opřel o to, že soudce byl v minulosti členem KSČ. Ve stejné straně byl před rokem 1989 i Rath starší, podle svých slov ale už v této věci "provedl sebereflexi" - na rozdíl od soudce Gotěka.

Navíc se prý jako lékař nepodílel na represích režimu tak jako soudci. "Zatímco já jsem pomáhal lidem od bolesti, tak Vy jako komunistický soudce jste spíš lidem bolest způsoboval, a to na politickou objednávku," uvedl Rath.


Video