Pan Čunek si nezavíral dveře.

Pan Čunek si nezavíral dveře. | foto: Radek Miča, MF DNES

Policie obrací „Čunkův“ Vsetín naruby

  • 2087
Když policie loni na podzim začala vyšetřovat spor starosty Vsetína Jiřího Čunka a jeho bývalé sekretářky Marcely Urbanové, všichni si mysleli, že to bude "prkotina". Nejdříve totiž studovali dopis Urbanové, který napsala loni v létě Čunkovi.

Urbanová v něm nejvíce popisovala údajné sexuální obtěžování a vydírání ze strany Čunka. Případ by tedy dělala "jen obyčejná“ kriminálka.

Jenže detektivy zarazila z celého čtyřstránkového dopisu jedna drobná zmínka o možném korupčním chování Jiřího Čunka.

Nezavíral si dveře
"Když jsem byla poslední den v práci (v roce 2005, když se rozhodla rozvázat pracovní poměr na radnici – pozn. red.), žádal jste mě, abych se chovala rozumně, a podstrkával jste mi 4000 korun, které jste vzal z městského rozpočtu, z prostředků určených na dárkové předměty," psala Urbanová v dopise a udala v něm i číslo paragonu.

Případ proto převzala protikorupční jednotka. Detektivové se pak Urbanové u výslechu zeptali, co jim může ještě říct o korupci pana Čunka? A Urbanová se "rozpomněla" na jednu událost z února roku 2002.

"Pan Čunek totiž trpěl jedním neduhem – nezavíral si dveře do své kanceláře," vysvětluje Urbanová. Proto si vyslechla, jak Čunek 11. února 2002 telefonoval majiteli vsetínské realitní firmy H&B REAL Petru Hurtovi a říkal mu, aby "přinesl ty peníze". Z hovoru podle ní vyplynulo, že peníze vyzvedne Hurtova manželka a pak je Čunkovi přinese.

"Pak přišla paní Hurtová do kanceláře a dala Čunkovi velkou bílou obálku. Sám se mi pak pochlubil, že v ní bylo půl milionu," vypověděla do protokolu Urbanová.

Policie si tedy vyžádala bankovní výpisy firmy H&B REAL a také Jiřího Čunka, aby si ověřila, zda Urbanová mluví pravdu. A ke svému překvapení zjistila, že realitní firma skutečně 11. února 2002 vybrala ze svého účtu 499 tisíc korun a Čunek tři dny poté téměř identickou částku – 497 tisíc korun – vložil na svůj účet.

Čunek nejdříve policii nedokázal původ peněz vysvětlit, ale za pár týdnů, když se ho na to zeptala MF DNES, si "vzpomněl" a řekl: "Byly to mé celoživotní úspory."

Hledá se motiv
Policie teď hledá motiv pro verzi, že by šlo skutečně o úplatek – tedy za co by firma H&B REAL Čunkovi úplatek poskytla. Podle Urbanové to bylo za prodej 51 procent podílu města ve firmě Vsetínské byty.

Policie teď prověřuje, za jakých podmínek se prodávalo ve Vsetíně na 650 bytů, které firma spravovala.

Zároveň převrací "naruby" téměř celou vsetínskou radnici a zkoumá všechny obchodní smlouvy, které kdy Čunek podepsal. "Vím jistě, že se teď policie ptá pracovníků z investičního odboru na všechno možné," připouští sám Čunek.

Policie se zabývá i tím, zda Čunek nezvýhodnil jinou Hurtovu firmu, H&B Optimum, která v roce 1999 získala exkluzivní smlouvu na pojištění veškerého majetku města Vsetín. "Nevidím na tom nic podezřelého. Bylo na to výběrové řízení," tvrdí Čunek.

Policie také zjišťuje, za jakých podmínek získala firma H&B REAL do pronájmu několik městských budov. Stejně tak se prověřují i vztahy mezi radnicí a dvěma občanskými sdruženími, které založila firma H&B REAL s názvy "Na cestě" a "Elim".

Čunek odmítá, že by s firmou H&B REAL udržoval nadstandardní vztahy. "Že bych jim něco přihrál? Ne, takové věci neděláme. Všechno se tu děje výběrovým řízením."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video