Člen takzvaného Berdychova gangu Tomáš Půta u soudu v Praze

Člen takzvaného Berdychova gangu Tomáš Půta u soudu v Praze | foto: Michal Šula, MF DNES

Policie objasnila loupež století, obvinila „berdychovce“ Půtu a Šuleje

  • 65
Kriminalisté obvinili Tomáše Půtu a Maroše Šuleje z tzv. Berdychova gangu z loupeže 154 milionů korun. Peníze zmizely v roce 2002 z auta bezpečnostní agentury v Praze 6. Oba si odpykávají trest ve vězení za jiné zločiny. Mimo nich se loupeže mělo účastnit ještě pět dalších lidí.

Policie oznámila, že objasnila loupežné přepadení vozidla bezpečnostní agentury ze září 2002 na ulici Evropská v Praze 6. Kromě Půty a Šuleje policie podezírá další, dva jsou ale na útěku, třetí je v současnosti ve vězení v jedné z evropských zemí a další dva podezřelí zemřeli. Všichni byli z Česka. Spisy k případu by nyní zaplnily tři trezorové skříně.

Kriminalista Jiří Zábrodký uvedl, že se jmény obviněných začali pracovat před dvěma lety. Podle něj ale nešlo o berdychovce. Mimo Půty a Šuleje nikdo jiný k Berdychově gangu nepatřil.

Pražské policii při jejich odhalení pomohli detektivové z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. "Pomohli jsme především při operativním získávání informací. Podrobnosti ale nemůžeme zveřejnit," řekl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

V současné době jsou Tomáš Půta a Maroš Šulej v budově krajského ředitelství pražské policie. "Čekali jsme na jejich advokáty, k výslechu tak zatím nedošlo," řekl šéf pražské kriminálky Josef Mareš na dotaz, zda se k činu přiznali.

Lupiči si za uloupené peníze užívali - nakupovali auta, jachty, pozemky a nemovitosti. "A opakovaně jezdili na nákladné dovolené po celém světě třeba i v šesti nebo v osmi lidech," doplnil Zábrodský. Policisté se proto obávají, že z původních 154 milionů už mnoho nezbylo.

"S klientem jsem už i mluvila, ale zatím nemůžu nic bližšího říct," řekla iDNES.cz advokátka Maroše Šuleje Lucie Kýčková.

Loupež není krádež

Loupež je zločin, při kterém chce pachatel něco ukrást a použije násilí, nebo jím alespoň vyhrožuje. Další možností, jak se zmocnit cizí věci, je krádež, při ní ale nehraje násilí roli a má také specifické varianty, jako zpronevěra a podvod. Vedle rekordní loupeže z roku 2002 vyšetřuje policie ještě krádež století z roku 2007, kterou spáchal údajně František Procházka. Z pražské počítárny peněz bezpečnostní agentury G4S tehdy zmizelo 564 milionů. Kriminalisté nedávno oznámili, že stopa po podezřelém pachateli končí v zahraničí. - čtěte více o případu

Podle advokáta Jaroslava Ortmana, který obhajuje Tomáše Půtu, přivezla policie jeho klienta do Prahy už minulý týden a čekají ho výslechy týkající se více případů. Půta si odpykává od roku 2008 trest ve věznici v Horním Slavkově za loupeže spáchané s Davidem Berdychem. Dostal deset let, Šulej šest.

Půta i Šulej se ukrývali v Irsku

V několika soudních řízeních s Berdychovým gangem dostalo trest za různé činy více než 30 lidí. Ve většině případů se členové gangu vydávali za policisty, používali policejní uniformy nebo pozměněné průkazy. Některým z obětí způsobili vážná zranění.

Půta dostal trest za pět loupeží, jednu krádež a porušování domovní svobody, bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Šulej za pomoc k loupeži a krádež.

Člen takzvaného Berdychova gangu Tomáš Půta u soudu v Praze.Člen takzvaného Berdychova gangu Maroš Šulej u soudu v Praze.

Tomáš Půta (vlevo) a Maroš Šulej na archivních snímcích od pražského soudu.

Spolu s nimi byli v tomtéž procesu souzeni také Radek Trumpeš, který odešel se čtrnáctiletým trestem, a David Berdych. Údajný šéf gangu dostal od soudů v součtu více než 15 let vězení.

Největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je ojedinělý propojením podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Půta a Šulej jsou podezřelí také z dalších trestných činů. Policisté je zadrželi v roce 2006 v Irsku na základě eurozatykače.

Loupež století

Policie se případem zabývá už osm let, zde je výběr hlavních událostí:

16. září 2002
Nejméně tři neznámí muži
přepadli na Evropské třídě v Praze 6 vozidlo bezpečnostní agentury Group 4 Securitas, které právě odváželo ze Citibank a dalších objektů peníze. Ve vozidle byli tři ozbrojení strážci a 153 milionů. Lupiči měli zbraně a výbušninu, dva byli v uniformách zásahové policejní jednotky.

Říjen 2002
Pojišťovna vyplatila přes sto milionů společnostem postiženým loupeží. Do pátrání po lupičích se zapojil Interpol.

Září 2004
V souvislosti s předchozím pozatýkáním tzv. Berdychova gangu, který v přestrojení za policisty unášel podnikatele a přepadal kamiony, se objevily informace, že by za loupeží století mohl stát tento gang.

Prosinec 2005
Policie získala nové poznatky, když analyzovala pohyb lidí v oblasti loupeže pomocí čísel jejich mobilních telefonů.

26. srpna 2006
V Irsku zatkli Tomáše Půtu a Maroše Šuleje. Půta uprchl do Irska v roce 2003.

8. října 2008
Soud potrestal za spolupráci s Berdychovým gangem Půtu deseti lety a Šuleje šesti lety vězení. V červnu 2009 rozsudky potvrdil Pražský vrchní soud. Půta a Šulej proti verdiktu podali v prosinci 2009 dovolání k Nejvyššímu soudu, ten dovolání letos v lednu odmítl.

29. ledna 2010
Irský soud v Dublinu svolil k vydání Půty a Šuleje k případnému trestnímu stíhání do Česka v dalších několika případech (mimo jiné i kvůli podezření z jejich účasti na loupeži století).

20. září 2010
Policie obvinila z loupeže Půtu, Šuleje a další dva lidi.

(ČTK)

,

Video