Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MAFRA

Policie o víkendu odhalila 235 běženců. Skupiny jsou větší, víc je i žen

  • 46
Cizinecká policie během víkendových kontrol odhalila 235 nelegálních migrantů, za celý týden jich bylo 372. Počet odhalených běženců od minulého týdne vzrostl a podle policistů mezi nimi opět převládají velké skupiny lidí. Premiér Sobotka v pondělí prohlásil, že by EU měla mít společný systém ostrahy vnější hranice.

Denní průměr zajištěných běženců se zvýšil na 53, před týdnem byl přitom 44. Policie od poloviny června zpřísnila opatření zaměřené na kontrolu nelegální migrace. Od té doby zajistila už 1 870 lidí.

Zatímco dříve policisté odhalovali spíše menší skupiny běženců nebo jednotlivce, nyní zadržují mnohem větší skupiny o 30 až 50 lidech. „V celkovém počtu zajištěných cizinců opět dominovaly početné skupiny osob, kdy největší z nich byla zjištěna v noci ze soboty na neděli v mezinárodním vlaku Metropol na Břeclavsku,“ potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Ve vlaku cestovalo 66 běženců. Podobně velké skupiny policisté odhalili už v pátek. Maďarská dodávka vezla po dálnici D5 u Plzně 48 lidí, dalších 50 běženců pak jelo v mezinárodním rychlíku, který zastavil v Praze (více čtěte zde).

V těchto velkých skupinách podle Rendlové cestovalo 41 žen a 55 dětí, což je další změna, kterou policisté v poslední době zaznamenali. Na začátku zvýšených kontrol totiž přes české území nelegálně cestovali hlavně muži.

Policie minulý týden také zahájila trestní řízení s pěti údajnými převaděči. „Jedná se o osoby různých státních příslušnosti, které jsou podezřelé ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V případě odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do dvanácti let,“ informovala Rendlová.

Sobotka: Migrační problém je problém celé Evropy

Na narůstající počet uprchlíků v pondělí reagoval i předseda vlády Bohuslav Sobotka. V projevu k vedoucím zastupitelských úřadů Česka v zahraničí prohlásil, že Evropa nemůže před migrační krizí utéct.

„Klíčové pro řešení současné situace v EU je vědomí, že migrační problém je problémem celé Evropy. Této výzvě se nevyhneme, nemůžeme před ní nikterak utéct. A v sázce je mnoho - celý systém schengenské spolupráce a volného pohybu osob v rámci unie, tedy jeden ze základních pilířů evropské integrace,“ řekl Sobotka několika desítkám diplomatů.

Evropa se ale podle premiéra nesmí omezit jen na řešení dopadů krize. „Pro skutečné zastavení migrační vlny je nejdůležitější ukončení válečných konfliktů v Sýrii a v Libyi,“ je přesvědčen. Za nutné považuje také zlepšování dalších podmínek k životu v zemích původu většiny uprchlíků.

„Protože teprve tehdy, když země původu migrace budou schopny ochránit životy a majetek svých občanů a nabídnou jim perspektivu důstojného života, přestanou migranti možná riskovat smrt v poušti nebo na moři,“ poznamenal.

Sobotka také jednal s francouzským ministrem zahraničí Laurentem Fabiusem. Shodli se prý na tom, že Řecko a Itálie současnou situaci „ne úplně zvládají“. „Bylo by vhodné, aby Evropa měla do budoucna určitý společný systém ostrahy vnějších hranic, na kterém by se mohly podílet další státy EU tak, aby se pomohlo například Řecku nebo Itálii v ostraze vnější mořské hranice,“ uvedl Sobotka.

Zvyšujícího se počtu uprchlíků se obávají i soudci. Česká justice bude podle nich potřebovat desítky nových lidí, předsedové soudů se totiž obávají, že kvůli azylantům nebudou mít čas na řešení jiných případů. Situaci komplikuje i nová evropská směrnice, která ztěžuje rozhodování o azylech (psali jsme zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video