Policie nezasáhla proti řvoucím neonacistům

  • 81
Policie opět čelí kritice, že proti neonacistickým koncertům nepostupuje dost tvrdě. V sobotu totiž desítky policistů přihlížely hudební party, na níž se skandovalo "Vypalte synagogy". Do hostince ve Vehlovicích na Mělnicku sice ultrapravičáci pustili jen své lidi, jejich řev byl však slyšet až na ulici, kde stál kordon těžkooděnců.

A tam stál kordon těžkooděnců.

MF DNES ve čtvrtek získala videozáznam pořízený před hostincem, na němž jsou antisemitská hesla snadno rozeznatelná. Policisté však tvrdí, že na místě nic neslyšeli.

"Nebylo tomu rozumět," tvrdí mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Předseda židovské obce Tomáš Jelínek je přesvědčen, že policisté měli koncert okamžitě přerušit.

O případ se už začalo zajímat ministerstvo vnitra, jehož šéf Stanislav Gross před dvěma lety vyhlásil neonacistům válku. V posledních měsících však koncertů skinheadských kapel přibývá a policie je zpravidla nechá v klidu proběhnout.

Vypalte synagogy! křičeli. Policie neslyšela
Protižidovské a rasistické písně má v repertoáru kapela Agrese 95. Policie ji v sobotu nechala bez povšimnutí koncertovat, přestože texty byly slyšet až na ulici.

"Vypalte synagogy, vyhlaďte ghetta," neslo se v sobotu v noci z hospody ve Vehlovicích u Mělníka. V místním sále se sešla smetánka českých neonacistů. Osm desítek policistů jen nečinně přihlíželo.

K přerušení extremistického koncertu prý nebyl důvod. "Textům písní nebylo v tom hluku rozumět," vysvětluje mluvčí středočeských policistů Soňa Budská, proč policisté nezasáhli.

Reportéři MF DNES však zhlédli videozáznam, který před hospodou natočil aktivista z nevládní organizace Tolerance a občanská společnost. A i neprofesionální technika zřetelně zaznamenala skandování neonacistů.

"Refrén 'Vypalte synagogy' zněl zřetelně až do okruhu třiceti metrů od sálu," popisuje Ondřej Cakl, jenž antisemitská hesla na místě slyšel a zadokumentoval.

"Policie skandování spíše nechtěla slyšet. Přítomným policistům jsem přehrál z kamery refrén. Jen jedna policistka v civilu přiznala, že to ze záznamu slyší. Zároveň však řekla: To neznamená, že je to trestný čin," říká Cakl.

To, že policisté příchozím "holohlavcům" pouze kontrolovali doklady, se okamžitě stalo terčem kritiky. Zvlášť když na koncertě hrála kapela Agrese 95, která burcuje k novému holocaustu. Kriminalisté přitom jejich produkci musí znát - jejich nahrávky zabavili už před dvěma roky.

"Policie měla zasáhnout," míní sociolog Fedor Gál. "Jejich texty jsou rasistické, vyzývají k násilí, což považuji za dostatečný důvod k zásahu." Týž názor má i předseda židovské obce Tomáš Jelínek. "Píseň o vypálení synagog hráli v den, kdy v Turecku vybuchly nálože před dvěma synagogami," upozorňuje, kam až podobné výzvy mohou vést.

Mluvčí: Máte-li důkazy, předložte je
Se sobotním postupem policie se nabízí srovnání: když v srpnu 2001 ultrapravicoví extremisté začali na soukromé hudební party v plzeňském klubu Chicago skandovat jméno fašistického předáka Rudolfa Hesse, bez milosti dovnitř vtrhlo zásahové komando a akci rozpustilo.

Tvrdý postup sliboval o pár měsíců dřív ministr vnitra Stanislav Gross. Mimo jiné prohlásil, že napříště budou koncerty neonacistů sledovat policejní agenti přímo v sálech a že policie bude více využívat odposlechy.

"Na místě nebyl v sobotu ani žádný policejní kameraman," podotýká očitý svědek Cakl. Nepřímo to ostatně potvrzuje i mluvčí Budská: "Pokud byl někdo na místě a má důkazy o případném porušení zákona, může je policii předložit."

Klíčová otázka však zůstává nezodpovězena: Proč policisté při rasistickém setkání nenasadili veškerou techniku, jak sliboval Gross? O vysvětlení se pokouší policejní rada Hana Kyselová, která se ve středních Čechách extremismem zabývá.

"Organizace jejich koncertů je čím dál více konspirativní. Na jeden den třeba naplánují akci na třech místech v kraji a my se mnohdy až v šest hodin večer dozvíme, kde se opravdu sejdou," uvádí.

Zda v sobotu policie pochybila, či ne, prošetří ministerstvo vnitra. "Vyžádali jsme si od policie informace. Obecně se ale dá říct, že pokud se někde vykřikují rasistická hesla, musí policie zakročit," říká mluvčí vnitra Marie Masaříková.

Že v sobotu ve Vehlovicích nešlo o bezvýznamný koncert, naznačuje i účast extremistů. Sjeli se tam totiž známé "firmy" neonacistického hnutí.

Namátkou: Jaroslav Brož a Radek Komár. Oba jsou obviněni, že v září napadli v Nových Hamrech na Karlovarsku romského ženicha při svatební hostině. Jedenatřicetiletý Brož je navíc považován za ideového vůdce holých lebek v západních Čechách.

Přijel taky neonacistický novinář Tomáš Kebza, jenž byl v minulosti odsouzen na třicet měsíců za pobodání člověka. Nebo Petr Kalinovský, organizátor lednového průvodu neonacistů, kteří chtěli projít kolem pražských synagog s hořícími pochodněmi jako za Hitlera. Kalinovský o sobotě hovořit nechce.

Hrála na koncertě kapela Agrese 95? "Vy jste celkem veselý. Já vám takové informace poskytovat nebudu." A skandovali jste "Vypalte synagogy"? "Tak tyhle informace už vám celkem určitě nebudu říkat."


Video