Radovan Krejčíř přichází k soudu v jihoafrické Pretorii, kde je projednáván

Radovan Krejčíř přichází k soudu v jihoafrické Pretorii, kde je projednáván případ jeho údajné účasti na loňské ozbrojené loupeži. (13. února 2012) | foto: ČTK

Policie po osmi letech navrhla obžalovat Krejčíře v kauze Čepro

  • 47
Policie navrhla po osmi letech obžalovat jedenáct lidí v souvislosti s kauzou Čepro. Podle agentury ČTK je jedním z nich uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, který žije v JAR.

"Státní zástupkyně obdržela v pondělí návrh na podání obžaloby, momentálně studuje spisový materiál," řekla iDNES.cz mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová, která ale odmítla uvést, zda jedním z obviněných je Krejčíř.

"Ukončili jsme s návrhem na obžaloby jeden spis, který se týká Čepra. Navrhli jsme obžalovat jedenáct lidí, ale v žádném případě neuvedeme žádná jména," řekl iDNES.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Spis má podle něj patnáct tisíc stran.

Kauza Čepro

Policie se případem zabývá od roku 2002, kdy stát postrádal od firmy Bena bývalého motocyklového závodníka Milana Vomely daně za pohonné hmoty. Firma je uskladňovala v zásobnících Čepra a tvrdila, že za daně byla odpovědná společnost Tukový průmysl Martina Pechana.

Později Bena přišla i s tím, že jí Čepro dluží zhruba 200 tisíc tun nafty v hodnotě taktéž téměř tři miliardy. Tuto pohledávku vůči Čepru prodala dál a na Čepro byla v roce 2004 vydána exekuce. Z podvodu policie obvinila Vomelu i Pechana.

V kauze se jedná o třímiliardový celní dluh za dovoz ropných produktů a pokus o podvod na státním podniku Čepro. V případě celního dluhu byl Krejčíř údajně hlavou zločinného spolčení.

V souvislosti s touto kauzou je Krejčíř také pravděpodobně obviněn z přípravy vraždy celníka. Policie i státní zastupitelství odmítli komentovat právní kvalifikaci činu.

Podle žalobců byl Krejčíř také jedním z organizátorů půlmiliardového celního úniku při ropných obchodech společnosti M5, kvůli němuž byl v roce 2002 zatčen a poprvé umístěn do vazby. Údajně se podílel také na vytunelování firmy Technology Leasing. Oběma případy se nyní zabývají soudy. Kauzu Technology Leasing má na stole odvolací pražský vrchní soud.

Městský soud v Praze však Krejčířovi předtím uložil nepravomocně osmiletý souhrnný trest, kontroverzní podnikatel byl totiž již dříve pravomocně odsouzen za daňové delikty a podvod s akciemi Teplárny Otrokovice.

Krejčíř utekl české policii v červnu 2005 při domovní prohlídce své vily v Černošicích u Prahy. Podnikatel se poté usídlil se na Seychelských ostrovech. Později odjel do Jihoafrické republiky.

,

Video