Liberecký exprimátor Jiří Kittner na nevolebním kongresu ODS 22. října 2011

Liberecký exprimátor Jiří Kittner na nevolebním kongresu ODS 22. října 2011 | foto: Petr Topič, MAFRA

Policie navrhla obžalovat Kittnera kvůli čachrům s majetkem při MS

  • 18
Protikorupční policie navrhla obžalovat libereckého exprimátora Jiřího Kittnera. Spolu s ním i jeho někdejšího náměstka Pavla Krenka a dřívějšího tajemníka Sportovního areálu Ještěd Jiřího Zeronika. Policisté jsou podle zjištění MF DNES přesvědčeni o tom, že přes Sportovní areál vyváděli městský majetek.

Na majetku města a jeho akciové společnosti způsobili podle policie škodu za 17,7 milionů korun. Jednoho policie viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku, další z podvodu.

"Ukončili jsme vyšetřování a spis jsme předali na státní zastupitelství s návrhem na podání obžaloby," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Trojice bývalých libereckých politiků čelí obvinění od září loňského roku. Bližší podrobnosti ještě státní zástupce nemůže uvést, nekomentuje ani jména obviněných a právní kvalifikaci.

Spis, který čítá asi čtyři a půl tisíce stránek, musí ještě důkladně prostudovat. "Zatím mohu říct jen to, že policie spis velmi podrobně zpracovala a v dokumentační fázi odvedla velký kus práce. Neshledal jsem ani vady v průběhu trestního řízení. Jestli podám obžalobu nebo zastavím stíhání, ale ještě nemohu říct. Na to je brzy," řekl krajský státní zástupce Miloš Klátik.

S nikým jsem se na ničem nedomlouval, tvrdí Kittner

Připustil ale, že v letech 2003 až 2006, ve kterých mělo ke skutkům dojít, podivnému nakládání s městským majetkem nahrávaly okolnosti. "Už teď je vidět, že v té době selhávala kontrola toho, co se s městským majetkem děje a zodpovědní lidé mohli mlžit," naznačil.

V kauze hrály hlavní roli příprava areálů na mistrovství světa a městská akciová společnost Sportovní areál Ještěd. Přes ni obvinění podle přesvědčení policie převedli v letech 2003 až 2006 pod cenou majetek na třetí osoby. "Podle zjištěných informací měl být převod majetku dopředu dohodnutý," komentoval případ Ibehej, když policie tři muže loni v září obvinila.

O nemovitostech sice rozhodovali liberečtí zastupitelé, policisté jsou ale přesvědčeni o tom, že jim obvinění zamlčovali okolnosti převodů. Neříkali jim podle nich ani to, jak bude majetek dál využit. "S nikým jsem se na ničem nedomlouval. O převodech majetku rozhodovaly příslušné orgány," řekl před časem Jiří Kittner. Ve čtvrtek se jej nepodařilo zastihnout. Je obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Kdyby se kauza dostala k soudu, může jej soudce poslat až na deset let do vězení.

V čem podle policie spočíval princip? Město prodalo nemovitosti své akciové společnosti, a ta je směnila za pozemky v Hanychově či ve Vesci. Příkladem je třeba směna boudy na Ještědu, ve které bývala restaurace Mošner. Město sice následně zjistilo, že ji pro MS nepotřebuje, její tehdejší majitelé ale získali pozemky v Doubí, Starém Harcově a byty ve vile v liberecké Masarykově ulici.

"Končí doba, kdy se vše zahraje do autu"

Při směně zahrady v Husově ulici získal nový majitel přes 4 miliony korun. Město ji nejprve prodalo za 650 tisíc své akciové společnosti, ta ji pak vyměnila za pozemek ve Světlé pod Ještědem. Nový majitel zahradu daroval své dceři a ta ji později prodala za 4 miliony korun. Město tak přišlo nejméně o 3,5 milionů korun.

"Podali jsme trestní oznámení, protože jsme měli podezření na tunelování cenného městského majetku. Město se ho nevýhodně zbavovalo a on končil v okruhu blízkých lidí tehdejších představitelů sportovního areálu," vzpomněl Jaroslav Tauchman, který před čtyřmi lety spolu s Janem Korytářem podal trestní oznámení za občanské sdružení Čmelák a Oživení.

Právní zástupce obviněného Jiřího Zeronika ale pokládá kauzu za účelovou. "Je to vykonstruovaná kauza, kterou vůbec neměly řešit orgány činné v trestním řízení. Svědčí o provinciální malosti a pokleslé politické kultuře v Liberci i v celé zemi," míní obhájce Jiří Teryngel. Podle něj nedošlo k doplnění důkazů, které navrhoval.

"Jak mohli ocenit barák na cenu pěti milionů, který se pět let nedokázal prodat za devět set tisíc? Vyšetřovatel ale žádost zamítl," dodal Teryngel. "Trvalo to dlouho, ale policie to dotáhla do konce. Svědčí to o tom, že končí doba, kdy měli lidé pocit marnosti, protože se vše zahraje do autu," míní naopak zastupitel Jan Korytář.


Video