Andreas Lubitz na archivní fotografii ze srpna 2013 z půlmaratonu v Hamburku.

Andreas Lubitz na archivní fotografii ze srpna 2013 z půlmaratonu v Hamburku. | foto: Reuters

Kopilot airbusu měl na den havárie neschopenku, ale roztrhal ji

  • 707
Německá policie našla v bytě druhého pilota společnosti Germanwings Andrease Lubitze zničenou neschopenku platnou i na den, kdy s letounem havaroval. Podle státního zástupce se muž léčil, ale před zaměstnavatelem svou nemoc skrýval. Düsseldorfská nemocnice jeho léčbu potvrdila, ale vyvrátila, že by šlo o deprese.

„Skutečnost, že byla mimo jiné objevena roztrhaná aktuální neschopenka, platná v den činu, podporuje podle předběžného zhodnocení závěr, že zesnulý své onemocnění tajil před svým zaměstnavatelem a kolegy,“ uvedl düsseldorfský státní zástupce Ralf Herrenbrück v pátečním prohlášení.

Pád airbusu ve Francii

Společnost Germanwings několik hodin poté v tiskové zprávě potvrdila, že Lubitz jí neschopenku na den, kdy se jím pilotovaný stroj zřítil, nikdy nedodal. 

Jakou nemocí kopilot trpěl, düsseldorfská prokuratura neuvedla. Právě v Düsseldorfu osmadvacetiletý Andreas Lubitz žil a policie ve čtvrtek prohledala jeho tamní byt.

Pilot byl v péči lékařů delší dobu

Ve čtvrtek německý tisk přinesl informace, že se u Lubitze údajně před šesti lety projevil syndrom vyhoření a deprese, a musel proto na několik měsíců přerušit svůj letecký výcvik (podrobnosti se dočtete zde). 

Německý deník Der Tagesspiegel nyní s odkazem na své zdroje v Düsseldorfu přinesl podrobnosti. List uvedl, že kopilot se léčil v düsseldorfské fakultní nemocnici z depresí.

Bulvární Bild napsal, že Lubitz měl být v péči psychiatrů celkem rok a půl. Oficiálně však ani jednu z těchto informací vyšetřovatelé nepotvrdili. Podle německého deníku Süddeutsche Zeitung prošel Lubitz péčí několika psychiatrů a neurologů. Z psychickými problémy se údajně potýkal delší dobu.

Düsseldorfská fakultní nemocnice UKD v prohlášení potvrdila, že se v ní kopilot léčil. Naposledy byl na vyšetření letos 10. března. Nemocnice nemůže poskytnout kvůli lékařskému tajemství detaily léčby, popírá však, že by šlo o deprese. Nemocnice vyjádřila svou hlubokou soustrast příbuzným obětí a odhodlání pomoct vyšetřovatelům. „Vyšetřování budeme bezvýhradně podporovat,“ uvedl ředitel nemocnice Klaus Höffken a dodal, že Lubitzovu lékařskou dokumentaci už nemocnice předala vyšetřovatelům. 

Podle aerolinek Lufthansa, jejíž dceřiné společnosti Germanwings havarovaný letoun patřil, prošel Lubitz všemi psychologickými testy. Ani kolegové si na něj podle vedení společnosti nijak nestěžovali. „Byl stoprocentně schopný letět, bez jakýchkoli omezení,“ ujišťoval ve čtvrtek podle listu The New York Times ředitel Lufthansy Carsten Spohr.

V pátek nicméně německý úřad pro civilní letectví uvedl, že v Lubitzově lékařském potvrzení opravňujícím k létání bylo uvedené omezení zdravotního rázu. Zdali se ale jednalo o spekulované psychické problémy, úřad neupřesnil.

Agentura Reuters hovořila s Lubitzovým přítelem, jenž s ním chodil do kluzácké školy. V posledním roce se prý Lubitz stále více uzavíral do sebe. Než se koncem roku 2013 stal kopilotem, chodili prý spolu do kina a do klubů. „Byl vždy tichým společníkem, ale v posledním roce se to zhoršilo,“ řekl.

Policie nenašla žádný dopis na rozloučenou

Policisté ve čtvrtek kromě Lubitzova düsseldorfského bytu prohledali také dům jeho rodičů v Montabauru ve spolkové zemi Porýní-Falc. Osmadvacetiletý kopilot sice měl vlastní byt, u rodičů pobýval ale poměrně často.

Vyhodnocení všech dokumentů nalezených v jeho bytě i domě rodičů bude nyní podle žalobce trvat několik dnů.

Vyšetřovatelé ve čtvrtek potvrdili, že Lubitz se strojem havaroval záměrně. V posledních minutách před havárií, kdy se již stroj řítil střemhlav dolů, dýchal zcela normálně (více o tom čtěte zde). Zatím však nezjistili žádné politické či náboženské motivy pro jeho čin. Při domovních prohlídkách nenašli ani žádný dopis na rozloučenou, informovala düsseldorfská prokuratura v pátečním prohlášení.

Pátrací týmy krátce po neštěstí našly první ze dvou skříněk, a to zvukový záznamník, který nahrává rozhovory mezi piloty, konverzaci s leteckými dispečery i veškeré další zvuky v kabině. Podle záznamu se druhý pilot z neznámých důvodů zavřel v kabině a úmyslně navedl stroj k zemi. 

Zatímco vyšetřovatelé zjišťují motiv činu, na jihu Francie, kde se stroj zřítil, pokračuje pátrání po ostatcích obětí a troskách letounu. V Německu a dalších zemích, odkud oběti pocházely, také experti odebírají vzorky DNA ke konečné identifikaci mrtvých. 

Policie prohledala byt kopilota havarovaného letu Germanwings:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue