Vyšetřovatelé mimo jiné prověřovali informace o tom, že Gross údajně disponuje tajným kontem v Rakousku.

Vyšetřovatelé mimo jiné prověřovali informace o tom, že Gross údajně disponuje tajným kontem v Rakousku. | foto: David Port, MF DNES

Policie napodruhé odložila kauzu Grossova bytu

  • 37
Případ financování bytu expremiéra Stanislava Grosse zůstane odložen. Při prověřování kauzy k tomu i napodruhé dospěla policie. V případu nejde o podezření z trestného činu, řekl policista obeznámený s případem. Gross ale - navzdory očištění svého jména - nepřemýšlí nad návratem do politiky.

Policejní verdikt teď ještě posoudí státní zastupitelství.

Vyšetřovatelé podle zdroje ČTK prověřovali mimo jiné informace o tom, že Gross údajně disponuje tajným kontem v Rakousku. Zkoumali také Grossovy majetkové poměry i to, zda jeho příjmy odpovídaly investicím do bytu. "Všechno se ukázalo být v pořádku," dodal zdroj.

Kvůli bytu padla vláda
Před dvěma lety způsobily nejasnosti s financováním bytu a podnikání Grossovy ženy Šárky vládní krizi. Gross musel rezignovat na funkci premiéra.

Policisté pak ale dospěli k závěru, že Gross se při nákupu bytu na pražském Barrandově nedopustil trestného činu ani přestupku a v prosinci 2005 kauzu poprvé odložili. Nezjistili totiž nic, co by nasvědčovalo tomu, že peníze na zakoupení bytu pocházely z nelegálních zdrojů. - více zde

Jejich rozhodnutí sice tehdy odsouhlasili obvodní i městští žalobci, nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká ale Grossovu kauzu znovu otevřela. - více zde

V této souvislosti se také objevily spekulace o tom, že kvůli kauze skončil ve funkci obvodního státního zástupce Julius Lachnitt.

Za jeho působení měli Grossův případ na starosti místně příslušní kriminalisté. Když Vesecká vyšetřování obnovila, vložili se do prověřování kauzy policisté z hospodářské kriminálky. Po téměř půlroční práci ale nakonec také konstatovali, že se Gross žádného trestného činu nedopustil.

Gross: Nad návratem do politiky nepřemýšlím
Stanislav Gross sice musel kvůli pochybnostem o financování bytu opustit vrcholnou politiku. Navzdory očištění svého jména ale nad návratem nepřemýšlí.

"Mám práci, která mě baví a nezabývám se myšlenkami na změnu. Ať si to politici užijí a my obyčejní lidé bohužel s nimi," řekl odpoledne MF DNES.

Křišťálově čisté peníze
Prověřování nejasností kolem toho, jak Gross v roce 1999 financoval nákup bytu na Barrandově, začalo předloni. Média i opozice Grosse kritizovala za to, že nedokázal doložit, jak získal 1,2 milionu korun, které použil jako zálohu na čtyřmilionový byt.

Expremiér opakovaně prohlásil, že se ničeho špatného nedopustil. Na nákup bytu mu prý půjčil jeho strýc František Vik. Když se objevily pochybnosti, zda na to mohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny.

Zakrátko vstoupil na scénu bývalý novinář a podnikatel Rostislav Rod s tím, že peníze Vikovi půjčil on. Poté oznámil, že směnku na 900 tisíc korun prodal šéfovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. Ten ji ihned zničil.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video