Policejní taser - elektrický paralyzér

Policejní taser - elektrický paralyzér | foto: iDNES.cz

Policie nakoupila vrhače míčků i tasery. Do akce je ale zatím nenasadila

  • 146
Do běžné výzbroje policisty patří pistole i obušek. Zásahové jednotky mají k dispozici i méně obvyklé zbraně, jako jsou tasery nebo vrhače míčků. Pachatele dokážou zneškodnit bez toho, aby tekla krev. Jenže policie tyto technické "hračky" nepoužívá.

Zejména fanoušci sci-fi filmů mohou znát zbraň, která vystřelí na protivníka síť a tím ho znehybní. Síťové pušky ovšem už dávno nejsou jen fantazií hollywoodských tvůrců. Českou policii nenadchly.

"My jsme je sice testovali, ale neosvědčily se, a do výzbroje tak nakonec zařazeny nebyly," řekl iDNES.cz o vrhačích sítí mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Specializované jednotky se mohou pochlubit jinými "vychytávkami". Například tasery, které člověka paralyzují elektrickým proudem a které mají ve světě obrovské množství odpůrců. Ti tvrdí, že tato "humánní" policejní výbava může být i smrtící a zabít svůj cíl.

V Česku ale mohou ochránci lidských práv a zdraví být zatím v klidu - policie totiž sice tasery má, ale zatím je ani jednou proti pachateli nepoužila.

"Taser smí policista použít jen ve specifických případech, proto jsou jím vybaveny zásahové jednotky a speciální pořádkové jednotky. A ty navíc mají jen několik taserů," vysvětlil mluvčí Melša.

A vzápětí přidává důvod, proč ještě tasery nejspíš žádný policista nepoužil. "Jde skutečně o nejkrajnější řešení, které policista před vlastním použitím služební zbraně má. A zatím se ještě nestalo, že by zasahující policista taser potřeboval, prostě rovnou sáhl po služební zbrani," míní Melša.

Tasery a vrhače zatím policisté nepotřebovali

A masové nasazení taserů rozhodně nehrozí ani v budoucnu. Jednak proto, že se dá jen těžko odhadnout účinek této zbraně. A také proto, že každý muž zákona, který ho může používat, musí nejprve projít zvláštním výcvikem, aby se pak nestalo, že v ostré akci ublíží sobě nebo lidem kolem.

Na své první ostré nasazení čekají také speciální vrhače, z jejichž hlavní létají speciální kulové projektily připomínající míčky. Ty jsou určeny především na demonstrace a další hromadné akce, které se vymkly kontrole.

"Vrhače HK 69 jsou variabilnější než podobně fungující flash bally, které střílejí tenisáky. Jejich projektily se totiž dají naplnit například barvou nebo slzným plynem," popisuje mluvčí Melša vrhač, který dokáže potížisty zpacifikovat až na deset metrů.

Flash ball

Flash ball

Policie sice čas od času dokoupí do vrhačů čerstvou munici, zatím ale všechna zůstává na cvičných střelnicích.

I přesto mluvčí policejního prezidia varuje všechny, kteří si myslí, že jim policie nepustí do těla elektřinu nebo je nesestřelí míčkem s barvou. "K hromadnému nasazení nebo nákupu těchto zařízení nemáme nyní důvod. Ale specializované jednotky je rády využijí, pokud to bude třeba," ujišťuje Melša.


Video