Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda při jednání pražského zastupitelstva.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda při jednání pražského zastupitelstva. | foto: František Vlček, MAFRA

Exprimátor Svoboda přišel o imunitu. Policie ho může stíhat

  • 327
Policie může stíhat bývalého pražského primátora, nyní poslance za ODS Bohuslava Svobodu. Umožnili to poslanci, kteří ho zbavili imunity a prakticky ho tak vydali ke stíhání. Policie o vydání pražského exprimátora požádala kvůli kauze Opencard. Pro vydání Svobody hlasovalo 101 ze 175 přítomných poslanců, proti bylo 55 jeho kolegů.

Vydání pražského exprimátora podpořili poslanci ANO, KSČM, Úsvitu a část poslanců sociální demokracie. Jako jediný z poslanců ODS podpořil to, aby byl zbaven imunity, sám Svoboda. Jeho vydání nepodpořili kromě občanských demokratů také poslanci za TOP 09 a KDU-ČSL (jak hlasoval který z poslanců, si můžete prohlédnout zde).

Obvinění se týká zakázky, kterou získala firma Haguess v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele. Radní v dubnu 2012 souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem Opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému za 74 milionů korun. Město ovšem mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Smluvní vztahy byly podle obviněných členů rady špatně nastaveny už předchozím vedením Prahy, kdy byl primátorem Pavlem Bém.

Exprimátor Bohuslav Svoboda ve Sněmovně odmítl jakoukoli vinu. "Je pro mě neakceptovatelné, že jsem obviněn ze zločinného spolčení a dokonce policie mluví o úmyslu. Na vše, z čeho nás policie viní, jsem se ptal a z jednání je i zvukový záznam. Právníci, externí poradci neustále tvrdili, že jediná cesta je tato," řekl Svoboda.

Polčák: Imunita ztratila smysl

Stanislav Polčák z TOP 09 rezignoval v reakci na vydání Svobody na post mandátového a imunitního výboru. Podle něj ztratila činnost výboru smysl. "Zároveň vyzývám vládní koalici, aby bezodkladně předložila Sněmovně návrh na zrušení imunity. Neučiní-li tak, učiním tak spolu s kolegy sám," uvedl Polčák.

Karta Opencard je dědictvím po bývalém vedení města v čele s Bémem, které projekt svěřilo firmě Haguess. Svoboda stejně jako další pražští radní čelí podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.

Zpravodaj Stanislav Polčák hned na počátku jednání o vydání Svobody ke stíhání upozornil, že vzhledem ke změně ústavy imunita poslance už není doživotní. Policie ho tak může stíhat poté, kdy mu skončí mandát.

Svobody se při jednání zastal bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc, který řekl, že vůbec poprvé nebude hlasovat pro vydání nějakého poslance ke stíhání. Tejc řekl, že trestný čin se podle něj stal. "Jsem ale přesvědčen, že za to neodpovídá primátor," zastal se Svobody Tejc.

Ačkoli průběh jednání naznačoval, že vydání Svobody nemusí být jisté, poměrně přesvědčivá většina se pro to nakonec našla. O vydání Svobody poslanci diskutovali již v úterý večer, samotné hlasování nechali až na středu ráno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video