Policie musí vrátit důkazy

  • 12
Při vyšetřování podezřelého prodeje Plzeňského Prazdroje získala policie některé informace nezákonným způsobem. Vyšetřovatelé si tak sami zkomplikovali objasnění obchodu z let 1997 až 2000, při kterém měla Investiční a Poštovní bance vzniknout škoda zhruba 9 miliard korun. Z rozhodnutí Ústavního soudu totiž vyplývá, že domovní prohlídka v pražské kanceláři Nomury 31. ledna byla nezákonná.

"A důkazy získané nezákonným způsobem nemohou být v pozdější fázi trestního řízení použity," uvedl právník Josef Lžičař.

Ústavní soud nařídil obnovit stav před nepovolenou prohlídkou. To znamená, že policie bude muset vrátit zabavené materiály, v kterých hledala důkazy pro své trestní řízení. "Důkazní materiál to určitě ovlivní," uvedla právní zástupkyně Nomury Karolína Horáková.

Den před domovní prohlídkou policie obvinila v souvislosti s prodejem pivovaru osm osob z úvěrového podvodu. Mezi nimi i členku představenstva společnosti České pivo Hanu Benešovou, která je pracovnicí pražské pobočky Nomury.

Při razii ovšem policisté měli příkaz k prohlídce společnosti Quartemaine Capital, a nikoliv Nomury. Před Ústavním soudem neobstály argumenty, že obě společnosti jsou vzájemně propojené, sídlí na stejné adrese a Quartemaine se původně jmenovala Nomura Capital.

Kauza České pivo

Na začátku vlastnila IPB akcie Plzeňského Prazdroje. Akcie prodala několika spřízněným firmám, kterým na nákup poskytla úvěr 7,2 miliardy korun.

Akcie byly vloženy do podniku České pivo, který odkoupila Nomura.

Společnost České pivo, která zahrnovala akcie Plzeňského Prazdroje a Radegastu, prodala Nomura jihoafrické společnosti SAB za zhruba 22 miliard korun.

Úvěr, který spřízněným firmám IPB poskytla, nebyl nikdy splacen a veškerý zisk z akce "České pivo" inkasovala Nomura, největší akcionář IPB.

"Domovní prohlídka proběhla v prostorách jiné společnosti, než na kterou se vztahoval příkaz vyšetřovatele, což představuje porušení základních práv stěžovatele," uvedl soudce Ústavního soudu Vojen Güttler. "Domovní svoboda spadá mezi základní lidská práva a průlom do této svobody je přípustný jen výjimečně," dodal.

Stížnost podala Nomura den po prohlídce, ovšem státní zástupkyně ji odmítla. Poté se obrátila na Ústavní soud. "Rozhodnutí Ústavního soudu vítáme," reagovala mluvčí londýnské Nomury Claire Williamsová. Podle odborníků sice znamená, že vyšetřovatelé by neměli při přípravě podkladů pro soud se získanými materiály pracovat, ale nemusí to být nepřekonatelná překážka.

"Když policie udělá prohlídku, která se později ukáže jako nezákonná, získá mezitím informace, vodítka a nitky, které jí otevírají možnosti pro další dokazování. Věci získané prvotně nezákonně je pak policie schopna vpravit do obžaloby obstaráním jiných důkazů nebo stejných důkazů, ale z jiných zdrojů," soudí Lžičař.

Podnět k prošetření kauzy České pivo dala ČSOB, která převzala IPB poté, co na ni byla uvalena nucená správa. Podle informací z policejních zdrojů by případ mohl být předán soudu koncem letošního či začátkem příštího roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video