Policie: Manažerka ODS ukradla milion

  • 10
Spoluzakladatelka plzeňské ODS a někdejší manažerka oblastního sdružení Olga Heligová se začala zpovídat před soudem ze zpronevěry peněz ze stranického účtu v roce 1994. Žalobce jí klade za vinu, že použila pro svou potřebu milion korun, který jako sponzorský dar od Škody Plzeň věnoval tehdejší generální ředitel Lubomír Soudek.

"Peníze byly poukázány na účet patřící oblastnímu sdružení ODS. Obžalovaná peníze vybrala v hotovosti na třikrát. Nejprve 300 tisíc a poté dvakrát po 350 tisících korunách," uvedl státní zástupce Pavel Tolar.

Policisté šetřili kauzu od roku 1998 poté, co nesrovnalosti v účetnictví ODS zjistili auditoři Deloitte&Touche. Hlavní kancelář Klausovy strany do té doby neměla ani ponětí, že plzeňské oblastní sdružení využívalo dva stranické účty a že v roce 1994 dostalo od Soudka milion korun.

Heligová v úterý odmítla před soudem vypovídat. "Trestný čin jsem nespáchala. K celé záležitosti nebudu vyjadřovat." To bylo jediné, co soudcům řekla. V přípravném řízení však policejnímu vyšetřovateli na otázky odpovídala.

Zápisy soudce přečetl. Tehdy prohlásila, že peníze byly použity pro kampaň do komunálních voleb. Nedokázala však říci, na co přesně. "O využití peněz rozhodoval Zdeněk Prosek, který si v té době dělal nárok na to, že se stane primátorem. V bance jsem peníze vybírala sama. Jednou na mne Prosek čekal a peníze si hned převzal," vypověděla Heligová.

Zdeněk Prosek, který byl primátorem Plzně v letech 1994 až 1998, byl předvolán k soudu jako první svědek, ale nedostavil se. "Spletl jsem si datum. Je mi to trapné. Volal jsem k soudu a omluvil se," vysvětloval svou absenci po telefonu.

Už dříve se  tvrdě ohradil proti vyjádření Heligové, že by s penězi od Škodovky disponoval on. "Její obrana touto formou je naprosto nekorektní. Jedná se o absurdní a lživé obvinění, nesmysl. Způsob obhajoby bývalé manažerky jasně vypovídá o jejím charakteru," uvedl  Prosek v únoru 2000.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že po obdržení škodováckého Heligová složila na svůj firemní účet v bankovním domu Skala podobnou částku - něco přes jeden milion korun. Peníze pak převedla na své sporožirové konto. Prohlásila, že tento obnos pocházel z úspor, které měla doma.

To bylo v době, kdy si Heligová  založila společně s krajským manažerem ODS Ivanem Kovářem společnosti Master Art a Swist ET. "Nikdy jsem nesměšovala prostředky stranické, podnikatelské a soukromé. Odmítám obvinění, že peníze vyzvednuté ze stranických účtu jsem uložila na svůj soukromý účet," tvrdila Heligová.

Firmy, který Heligové spoluvlastnila, byly trnem oku tehdejší místopředsedovi plzeňského oblastního sdružení ODS Ludvíku Röschovi. "Byly založeny kvůli tomu, aby podnikatelé, kteří nechtěli skládat finanční dary přímo na konto ODS je poukazovali tam. Já jsem nebyl příznivcem těchto praktik," řekl v úterý před soudem Rösch.

Měl navíc dojem, že si Heligová, která jako manažerka ODS měla plat okolo deseti tisíc korun,  žila nad poměry. "Jezdila drahými auty - bavorákem a Nissanem Patrol," prohlásil Rösch. Když se ho obhájce Heligové Jiří Stránský zeptal, zdali ví, jestli tato auta jeho klientky vlastnila, Rösch krčil rameny.

"Nevím o tom, že by škodovácký milion někdy do oblastního sdružení ODS dorazil. Chtěli jsem, aby nám objasnila tok finančních prostředků, ale nikdy žádné vyúčtování neposkytla," vysvětlil Rösch. Ten se s dalšími lidmi z plzeňské ODS zasazoval o to, aby Heligová opustila místo manažerky. "Vypudit se jí podařilo z jejího postu až po roce a čtvrt. Jenže odešla do hlavní kanceláře ODS," konstatoval.

Tehdy se jí zastal předseda Václav Klaus, který prohlásil, že Heligová patří mezi absolutní špičku mezi manažery. To mohla Heligová dokazovat v pražské kanceláři ODS pouze rok.

Proces s Heligovou, které hrozí vězení od dvou do osmi let, pokračuje v příštích dnech výslechem dalších svědků. Mezi nimi budou i někdejší čelní představitelé ODS Jan Ruml a Petr Čermák.


Video