Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Policie má zbraň na pytláky. Ceník zvěře a kriminálku

  • 43
Ještě před pár týdny si pytláci mohli díky novému zákonu užívat relativní beztrestnosti. Pytláctví je totiž nově zločinem, jen pokud cena ulovené zvěře přesáhne pět tisíc. Kolik ale bažant nebo zajíc stojí, nikdo nevěděl. V pondělí dostanou policisté ceníky zvěře a případy bude okamžitě řešit kriminální policie.

Až na dva roky za mříže můžou pytláka dostat už dva bažanti, kteří jsou v tabulce nejlevnější, cena je 3 100 korun. Naopak nejdražší je beran muflona - 31 500 korun. Zajíc stojí 3 900 a srnec 13 900. Cena odráží, kolik by stálo pořídit a vysadit obdobné zvíře.

cena zvěře

Prase divoké (kňour) - 22 900, jelen evropský (laň) - 24 800, srnec obecný (srna) - 14 100, sika japonský (jelen) - 26 300, zajíc polní - 3 900, králík divoký - 4 800, bažant obecný - 3 100, ostatní pernatá zvěř - 3 200.

"Po změně trestního zákoníku bylo potřeba stanovit nějaká pravidla. Společně s ministerstvem zemědělství jsme proto vytvořili tuto tabulku," řekla iDNES.cz mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Až do ledna totiž už samotné pytlačení bylo trestným činem. Od ledna ale záleželo na ceně zvěře. Do pěti tisíc se jednalo jen o přestupek trestaný pokutou. Od pěti tisíc šlo o pytláctví, za které hrozí až dva roky vězení.

"Účelem tabulky je, aby policisté přímo na služebnách mohli ihned stanovit, zda jde o přestupek, nebo trestný čin. V případě pytláctví pak přesnou sumu stanoví znalecký posudek," vysvětlila Kopecká.

Policie ale na pytláky přichystala také další novinku. Pokud se podle tabulky bude jednat o trestný čin, případ si okamžitě od místního oddělení přebere služba kriminální policie.

"Chceme zamezit případným problémům a komplikacím. Pytláctví tak budou řešit naši specialisté na životní prostředí. Ti se už nyní zabývají například případy otrávené zvěře," uvedla Kopecká.


Video