Policie má muže, který falšoval Bingo

  • 1
Jeden ze dvou hlavních organizátorů milionových podvodů v televizní hře Bingo je už za mřížemi. Zatkli ho na Slovensku. Po pěti letech slovenská policie dopadla Romana Hejdu, který spolu s Pavlem Fantyšem stál na počátku jednoho z největších sázkových podvodů. Hejdu zatkli kriminalisté v Bratislavě už v květnu, české úřady o tom ale dosud mlčely.

"Byl zatčen na základě mezinárodního zatykače," potvrdil policejní mluvčí Jiří Vokuš. Hejda nyní čeká ve vydávací vazbě na transport do České republiky, kde půjde před soud.

Na útěku je ale stále Pavel Fantyš - mozek podvodu, kterého rovněž hledá Interpol. Tajné služby před časem získaly informace, že se skrývá v Německu. Na dané adrese ho ale tamní úředníci nenašli. Televizní soutěž Bingo začala Nova vysílat v roce 1994. Raketový úspěch loterie (v té době se na pořad dívaly tři miliony lidí, hráči utratili za tikety celkem jednu miliardu šest milionů korun) vzal za své v říjnu příštího roku. Tehdy se provalilo, že losování v doplňkové hře Nová šance je už několik týdnů zmanipulované.

Policejní detektivové později zjistili, že počítačový expert Fantyš dokázal nepozorovaně změnit parametry programu, který vybíral náhodná čísla losů. Počítač pak losoval jen tikety, které organizátoři podvodu nakoupili.

Hejda následně sestavil síť "náhradních hráčů". Ti si chodili do televize vybírat statisícové výhry, peníze však odevzdávali organizátorům. Fantyš s Hejdou tak celkem vyinkasovali víc než 26 milionů korun.

Náhradní hráči za svou službu dostávali pět tisíc. Do protokolu později vypověděli, že o podvodu neměli potuchy. Hejdovi lidé jim tvrdili, že zastupují agenturu, která shání náhradníky za skutečné soutěžící, kteří se stydí vystupovat před kamerou.

Policie krátce po odhalení podvodu zatkla několik lidí, kteří Fantyšovi s Hejdou s najímáním falešných hráčů pomáhali, oba "hlavní hrdinové" se však v té době už ukrývali v cizině.

Bez jejich přítomnosti proběhl v prosinci 1997 i první soud. Šest z osmi obžalovaných dostalo za nedovolené podnikání a zneužití počítačového záznamů nepodmíněné tresty. Nejdéle - pět let - si podle soudu měl ve věznici s ostrahou posedět právě Fantyš, Hejda dostal o dva roky méně.

Státní zástupkyně, která navrhovala tresty mezi pěti a dvanácti lety, se nicméně odvolala a Vrchní soud rozsudek v roce 1998 zrušil. Nový proces začal vloni v lednu, kvůli neúčasti svědků však musel být opakovaně odročen.

Někdejší ředitel firmy TV Bingo Karel Havlíček, který v případu vystupoval jako svědek, při své výpovědi naznačil, že za podvody ve hře Nová šance ve skutečnosti stála kanadská firma Double Eagle, která tiskla tikety a zajišťovala počítačové losování. Zástupce firmy, podnikatel Otto Jelinek, někdejší kanadský ministr, nicméně odpovědnost za podvody odmítl.

Potíže se ovšem nevyhnuly ani Havlíčkovi - už v září 1996 skončil ve vazbě kvůli zpronevěře. Podle policie totiž výhercům Binga v jiných hrách nevyplácel stamiliony, na které měli nárok.

Televizní Bingo se po propuknutí aféry pokusila ještě jednou vzkřísit společnost Sazka. Hru však musela po několika měsících pro malý zájem diváků zastavit. 


Video