Policie má dva šéfy. Lessy je na dovolené, Červíček odmítl odstoupit

  • 552
Ministr vnitra Martin Pecina vrátil do služebního poměru Petra Lessyho. Někdejší policejní prezident se tak vrátil do funkce v čele sboru, kde ale současně zůstává Martin Červíček. Pecina udělil Lessymu dovolenou a řekl, že čeká, že Červíček v souladu se svými dřívějšími slovy odstoupí. Ten to ale odmítl. Policii chce dál řídit.

Formálně vzato Pecina rozhodl o zrušení pravomocného rozhodnutí, kterým byl Lessy propuštěn ze služebního poměru. "Mé rozhodnutí trvalo déle, musel jsem prostudovat spojené materiály a nechal jsem si udělat expertní posouzení u Ústavu státu a práva Akademie věd," řekl Pecina.

"Skutečně nyní máme dva policejní prezidenty. K vyřešení tohoto stavu uděluji Petru Lessymu dovolenou, policii dále řídí Martin Červíček," řekl Pecina.  Dovolenou jako formu řešení policejního dvojvládí navrhl sám Petr Lessy.

"Panu Lessymu byl nespravedlivě rozvázán služební poměr, byl nespravedlivě postižen," zopakoval na tiskové konferenci několikrát ministr. Pecina také zdůraznil, že není viníkem vzniklé situace. Jen reagoval na pravomocné rozhodnutí soudu.

Jeho poradní sbor mu přitom tento krok nechválil. Podle jeho názoru měl ministr vyčkat na rozhodnutí soudu, u kterého se Petr Lessy dožadoval zneplatnění výpovědi. To ale Pecina odmítl s tím, že se jedná o odklad, který by jen déle destabilizoval policii.

Červíček odmítl odstoupit, na Slovensko nepojedu, řekl

Martin Pecina odjížděl na policejní prezidium s představou, že dosavadní policejní prezident se svého místa vzdá. To však narazil. Martin Červíček rezolutně prohlásil, že dobrovolně odstoupit nehodlá.

"Já jsem ve funkci policejního prezidenta v souladu se zákonem, pravomocným rozhodnutím. Tenhle stav je pro policii absolutně nepřijatelný," řekl Červíček. "Nikdo z vás jistě nepochybuje o tom, že je absolutní nesmysl, aby policii řídili dva lidé," uvedl a vyzval Pecinu, aby situaci řešil zákonnými prostředky.

Červíček také řekl, že Pecina chtěl odvolat šéfy protikorupční policie a krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Červíček mu ovšem nevyhověl.

Dosavadní policejní prezident i nadále ale tvrdí, že mu jde o princip, nikoli o setrvání ve funkci. "Já jem přepravený na cokoliv. Běžte se podívat ke mně do kanceláře. Já ji mám vyklizenou. Já nebudu policejní prezident ani o den déle. Ale budu jím, dokud o tom někdo zákonně nerozhodne," řekl Červíček.

Uvedl také, že odmítl svou funkci vyměnit za místo na Slovensku. Potvrdil tak dřívější spekulace o tom, že dostal nabídku dělat tam styčného důstojníka.

Ministr Pecina už před jednáním na policejním prezidiu naznačil postup pro případ, že by Červíček odmítl. Uvedl, že zahájí správní řízení, jehož cílem bude rozhodnout, kdo má policii vést. Na dotaz iDNES.cz uvedl, že nehrozí situace, kdy by policisté dostávali rozkazy od dvou policejních prezidentů. "Jak jsem řekl, pan Lessy bude čerpat dovolenou," zopakoval.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil případ za nešťastný pozůstatek Nečasových časů a kostlivce předchozí vlády. Podle něj by problém neměla řešit vláda v demisi. "Nemyslím si, že ministr vnitra by měl v posledních týdnech, které zbývají do vzniku nové vlády, například měnit osobu policejního prezidenta. Bez ohledu na to, kdo  má pravdu v právním sporu, a na to, kdo byl lepším policejním prezidentem," reagoval Sobotka.

Lessyho "sesadilo" trestní oznámení ze Zlína

Případ začal v září 2011, kdy na Lessyho podali trestní oznámení jeho podřízení šéf zlínské policie Bedřich Koutný a jeho náměstek Jaroslav Vaněk. Důvodem byl fakt, že Lessy je údajně pomluvil v novinách. Inspekce případ nejdříve odložila a i kárné řízení vedené ministrem vnitra Lessyho osvobodilo. Jenže pak se inspekce k případu vrátila.

Získala nové svědectví Lessyho mluvčí Pavly Kopecké, kterou policejní prezident odvolal krátce předtím z funkce. Inspekce pak Lessyho obvinila a ministr vnitra Jan Kubice jej záhy propustil ze sboru. Během několika hodin se tak z šéfa policie stal občan Lessy.

Obrat nastal v květnu, kdy Obvodní soud pro Prahu 7 rozhodl, že se Petr Lessy pomluvy nedopustil. Soudce Roman Podlešák zjistil, že novináři měli k dispozici i jinou kopii, než kterou disponoval Lessy, a přihlédl proto k tomu, že jim ji nutně nemusel dát právě on.

U dalších výroků pak došel k závěru, že buď jsou objektivně pravdivé, nebo se Lessy mohl "spravedlivě domnívat", že tomu tak je.  Za článek však Lessyho pokáral. Označil ho za nešťastný. Problémy, na které anonym poukázal, měl řešit věcně a nikoli skrz média (více o rozsudku zde).

Odvolací soud podle ministra Peciny rozhodl, že stíhání vůbec nemělo být zahájeno. Ministr vnitra poté uvedl, že se jak s bývalým policejním prezidentem Lessym, tak se současným Martinem Červíčkem domluví (více o možném dvojvládí zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue