Policie letos vyšetřuje velký počet sebevražd

Zlínský kraj - Patnáct sebevražd na Zlínsku a dvanáct na Vsetínsku, to jsou nezvykle vysoká čísla z letošní statistiky. "Sebevražd je rozhodně více než za stejné období loňského roku," upozorňuje vsetínská policejní mluvčí Lenka Urbánková. Stejné hodnocení zaznívá i ze Zlína. Tam mají za sebou snad nejsmutnější dny. Nedávno totiž zvolili dobrovolný odchod ze světa hned tři zdejší lidé. Všechno se navíc událo během čtyřiadvaceti hodin.

Muž se otrávil výfukovými plyny
K první dubnové sebevraždě vyjížděli zlínští policisté minulý čtvrtek dopoledne, kdy se ve městě zastřelil osmačtyřicetiletý muž. Druhý den brzo ráno si sáhl na život další sedmadvacetiletý Zlíňan, který v garáži nastartoval auto a otrávil se výfukovými plyny. O pár hodin později našli v obci Tichov oběšeného sedmačtyřicetiletého muže, který podle policejní zprávy trpěl duševní poruchou.

"Nejčastějším způsobem sebevražd v letošním roce je oběšení, kterých bylo již osm. Čtyři lidé zvolili střelnou zbraň. Máme ale také dva případy otravy výfukovými plyny a jeden skok z výšky," uvedl zlínský policejní mluvčí Ivo Mitáček. Asi polovina sebevražd se odehrála v samotném Zlíně, další v Otrokovicích, Luhačovicích, Brumově-Bylnici a Valašských Kloboukách.

Důvody sebevražd jsou různé
"Důvodem sebevražd bývají zdravotní problémy, nevyléčitelné nemoci, psychické problémy, ale také partnerské neshody a nešťastné lásky," dodává Mitáček. Stejné příčiny uvádí také psycholožka Dana Bartáková ze zlínské linky SOS.

"Lidé, kteří projevují náznaky sebevražedných sklonů a volají na naši linku, jsou často psychicky nemocní a léčí se. Někdy jde také o alkoholiky. Každý případ je ale individuální," připomíná psycholožka.

Na lince SOS si lidé o sebevraždách často povídají
K takovým volajícím se snaží na lince SOS chovat vždy mírně, váží každé slovo, kontrolují tón svého hlasu, ze kterého má vyzařovat pohoda. "Hlavně se neuchylovat k mentorování, to by byla chyba," říká Dana Bartáková. Někteří lidé si prý chtějí o sebevražedných úmyslech popovídat, jiní to jen stručně do telefonu oznámí a položí sluchátko. Takové případy nemohou pracovníci linky dál dosledovat.

Kriminalisté ke každé sebevraždě přistupují, jako by se jednalo o vraždu. Dokud nevyloučí cizí zavinění. "Při samotném šetření se postupuje velmi opatrně. Dnešní kriminalistické metody dokážou odhalit i případy účasti na sebevraždě, což je podle zákona trestné," zdůraznil zlínský policejní mluvčí.

Ze statistik zlínské policie za posledních patnáct let je patrné, že počet sebevražd nikdy neklesl pod pětatřicet, a naopak nikdy nepřesáhl pětačtyřicet případů. Loni si sáhlo na život šestatřicet lidí, o rok dřív jich bylo čtyřicet.


Video