Policejní prezident Petr Lessy

Policejní prezident Petr Lessy | foto: Dan Materna, MAFRA

ANALÝZA: Lessy padl, protože měl mocné nepřátele a špatně vsadil

  • 968
Policejní prezident Petr Lessy skončil a vlastně to není žádné překvapení. Měl proti sobě ministra vnitra Jana Kubiceho i premiéra Petra Nečase. Na jeho straně byly pouze Věci veřejné, hrající v poslední době druhé housle, a jejich podpora je spíše polibkem smrti.

Ostrý boj mezi Lessym a Kubicem lze také vnímat jako potvrzení informace, kterou před dvěma lety Nečas vehementně popíral. Občanští demokraté a Věci veřejné si totiž tehdy rozdělili moc v policii. ODS a VV se dohodly, že policejního prezidenta si dosadí VV a ODS bude mít vliv na jmenování ředitele nově vzniklé Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Lessy skončil

Tajná úmluva vznikla za zavřenými dveřmi na Pražském hradě, kam si politiky pozval prezident Václav Klaus právě proto, aby utišil hádky o odchod tehdejšího šéfa policie Oldřicha Martinů.

Ačkoli šéfové stran dohodu popírali, vše dopadlo, jak mělo. V čele policie stanul po problematickém výběrovém řízení Petr Lessy podporovaný VV a ředitelem Generální inspekce se stal Ivan Bílek. Důstojník s velice dobrými vztahy na šedou eminenci ODS Ivana Langra.

Bohužel pro Lessyho se politika mění. Jeho šéfem v ministerském křesle se stal Kubice, který postupně vyštípal všechny lidi napojené na předchůdce Radka Johna. Lessyho, byť s jasnou nálepkou "muž VV", se kvůli striktnímu zákonu tak lehce zbavit nemohl, ale bylo jen otázkou času, kdy si najde dobrou záminku.

K Lessyho smůle tak jeho osud náhle závisel na šéfovi inspekce Bílkovi, dřívějším náměstkovi policejního prezidenta. Oba muži se nemají rádi. Po nástupu Lessyho do funkce s ním Bílek nejdříve vůbec nekomunikoval a po několika týdnech z prezídia odešel. Do čela GIBS. A najednou řešil všechny stížnosti, které Kubice na Lessyho podával.

Lessymu těžko vyčítat, že chtěl pro policii samé výhody a příliš nehleděl na finanční realitu. Boj s ministrem, který vyžadoval radikální škrty, mu přinesl sympatie řadových policistů i jejich odborů. V Lessym viděli svého člověka, který se nenechá utlouct politiky a návrhy na úspory prostě ministrovi vrátí.

Lessy nebyl a není politikem. Vysvětlovat potřeby policie na vládě bylo na Kubicem, který měl bránit své lidi. Jenže pak Lessy, zjevně už osamocený ve svém boji, začal čím dál víc vstupovat do veřejného prostoru a otevřeně reagoval na kroky vedení ministerstva vnitra. Vypukly třenice, které vyvrcholily jeho pádem.

Mimochodem, Lessy mohl skončit ze dne na den kvůli změně zákona, kterou v roce 2006 prosadil sociální demokrat František Bublan. Do té doby šlo policistu vyhodit až po pravomocném rozsudku. To ale často trvalo řadu let a po celou dobu obviněný policista pobíral svůj služební plat. 

Proto se do zákona dostala formulace o možnosti propustit člověka, který "porušil služební slib tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé ohrozit dobrou pověst bezpečnostního sboru".

Jak je tato formulka ohebná, nyní ukázal i případ policejního prezidenta, o němž se při jmenování říkalo, že je "Lessy nesklonný, nemastný, neslaný".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video