Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř - Radovan Krejčíř | foto: Jaroslav Kmenta, MF DNES

Policie Krejčířovi zabavila harpuny

  • 4
Rok a půl si žil Radovan Krejčíř na Seychelách jako v bavlnce. S místní policií a úřady měl téměř harmonický vztah. Koncem minulého týdne – v pátek – však do Krejčířova domu náhle "vtrhla" seychelská policie s povolením k domovní prohlídce.
Radovan Krejčíř SPECIÁL iDNES.cz
Vše o kauze Krejčíř

A ve stejnou dobu prohledávala i dům jeho dlouholetého přítele Petra Hrubého, který se rozhodl pracovat pro Krejčíře i v jeho nuceném azylu. (Krejčíř utekl na Seychely v červnu 2005, když ho do jeho černošické vily přišla zatknout zvláštní policejní jednotka kvůli podezření z přípravy třímiliardového podvodu a údajného pokusu zabít celníka.)

"Policie mi řekla, že jim někdo oznámil, že se prý chystáme podpálit na Seychelách nějaký dům. Tak mě k tomu vyslýchali a udělali prohlídku. Ubezpečil jsem je, že je to blbost a že si mě zřejmě s někým spletli," tvrdí Krejčíř, kterého pak, jak říká, hned po podání vysvětlení pustili na svobodu.

Petra Hrubého však zatkli. Našli u něj doma pistoli, na kterou neměl povolení. "Byl v cele tři dny. V pondělí ho ale propustili. Vysvětlil jim totiž, že pistole nepatří jemu, ale půjčil mu ji jeden náš známý, vysoce postavený důstojník seychelské policie. Když jim to pak tento plukovník potvrdil a ukázal jim certifikát, vše skončilo a Petra pustili," tvrdí Krejčíř.

"Známý plukovník" jim pistoli podle Krejčíře půjčil, aby Hrubý mohl Krejčíře chránit, "kdyby se něco přihodilo".

Krejčíř si dává pozor
Krejčíř je ostražitý od chvíle, kdy se dozvěděl, že česká rozvědka dostala pokyn, aby ho jakýmkoli způsobem dostala zpět do Česka, a že akce dostala krycí název "Lomikar". (Rozvědka se skutečně zabývá "případem Krejčíř" od konce roku 2005 na základě vládního usnesení. Popírá však, že by připravovala nějakou násilnou akci.)

O Krejčířově případu informovala nejdříve místní seychelská média, a do světa se tak původně šířila "šokující zpráva", že "se uprchlý miliardář Krejčíř ocitl v policejní cele kvůli nedovolenému ozbrojování".

"Mohu potvrdit, že Krejčíř byl skutečně zadržen. Strávil v cele asi 48 hodin a pak byl propuštěn. Vyšetřování jeho případu i tak pokračuje, neskončilo to tím zadržením. Spolu s ním byl zadržen jeho kamarád, který je snad stále ještě zadržen. Proč byl zadržen zrovna nyní (když je evidentní, že pistoli tam má odjakživa), nebylo z těch zpráv úplně patrné. Tato událost z minulého týdne proběhla na Seychelách i v televizi a v novinách," řekl ve čtvrtek MF DNES jeden ze seychelských novinářů, který o případu také psal.

A dodal: "Krejčíř je tu pořád hodně známou a sledovanou osobností."

Krejčíř však verzi o svém zadržení popírá: "Fakt jsem nebyl ve vězení. Tady se mnou zacházejí nadstandardně dobře. Žádná pouta, žádné přepadení v noci, jak to bylo Česku."

Jediné, co policie doma u Krejčíře zabavila, byly tři harpuny. "Řekli mi, že tady se to prý nedá používat. Prý je to zakázané, protože tu kdysi chtěl někdo spáchat atentát na prezidenta harpunou. Já to nevěděl," řekl Krejčíř.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video