Podle policie začala organizovaná korupce při stavbách a prodeji vojenských nemovitostí před dvěma až třemi lety, tedy za ministrování Karla Kühnla. | foto: Jan Karásek, MF DNES

Policie: Korupce v armádních zakázkách začala za Kühnla

  • 52
Jedna firma dopředu věděla, že konkurz vyhraje, druhá se výběrového řízení vědomě zúčastnila jen do počtu. Úředníci ministerstva obrany rozdávali za úplatky zakázky za desítky milionů korun firmám. Takhle se Vojenské ubytovací a stavební správy (VUSS) staraly o armádní majetek v posledních třech letech.

Policie se teď snaží zrekonstruovat, jak rozsáhlá mohla být korupce a kdo všechno se do ní zapletl. "Klidně můžeme obvinit až desítky lidí," řekl ve středu českobudějovický státní zástupce Barnabáš Liška.

Na policejní obvinění "svých" úředníků zatím čeká ministryně obrany Vlasta Parkanová – teprve pak se chystá k personálním změnám. "Půjde o vysoce postavené úředníky, ale nemyslím si, že to zasáhne až na úroveň náměstků," řekla Parkanová.

Její předchůdci nejsou překvapeni, že se na ministerstvu za jejich vlády korumpovalo ve velkém. "Dostávali jsme stále více náznaků či podnětů, že v souvislosti s modernizací letišť a kasáren se objevuje korupce. Ale ty náznaky nebyly konkrétní. Proto jsme tím pověřili zpravodajskou službu a toto je výsledek," tvrdí bývalý ministr obrany Miroslav Kostelka.

Kühnl: Byly to gubernie
Podle policie začala organizovaná korupce při stavbách a prodeji vojenských nemovitostí před dvěma až třemi lety, tedy za ministrování Karla Kühnla.

Ten ve středu řekl, že VUSS nikdy nebyly tak úplně pod kontrolou ministra. "Byly to takové samostatné gubernie," řekl.

Policie v úterý podle informací MF DNES prohledala například kanceláře firmy Com-tip, která dostala od ministerstva obrany zakázky na rekonstrukce v hodnotě 170 milionů korun.

Výběrových řízení na ministerstvu obrany se navíc účastnily i další firmy, které jsou s ní personálně propojené.

Vedení Com-tipu se ke svým vztahům s ministerstvem obrany ani k úterní domovní prohlídce nechtělo vyjadřovat. "Materiálů, které policie zabavila při domovních prohlídkách, je obrovské množství. Jsou to řady dílčích smluv s různými firmami. Musí se teprve zjistit, do jaké míry jsou firmy propojené a jak kooperovaly," řekl Liška.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video