Policie: K stíhání stačí nepřímé důkazy

  • 269
Marka Dalíka a Jana Večerka obvinili z korupce, pak je zatkli, navrhli vazbu a teď je pouštějí na svobodu. Na první pohled to může vypadat jako teatrální gesto. Je to celé skandál, nebo opravdový případ? Je to neadekvátní postup policie, která bez důkazů obviňuje nevinné lidi?

Nebo jde o běžný postup a jen proto, že jde o vysokou politiku, dostává případ emotivní nádech? Na to je nyní těžká odpověď, na řadu dílčích otázek se však odpovědět dá.

1. Co má policie v ruce?
Policie má výpověď poslance Zdeňka Kořistky. Dále má potvrzení jeho manželky, že se jí okamžitě poté s korupční nabídkou svěřil. Má svědectví dalších lidí, výpisy volaných čísel z mobilů Večerka a Dalíka, blíže nespecifikované odposlechy a také záznam průmyslové kamery ze schůzky. A detektor lži, který "zjistil", že Kořistka nelže.

2. Co plyne z obvinění?
V sedmistránkovém dokumentu, v němž policie sdělila oběma podezřelým obvinění, nejsou jasné důkazy. Je to jen souhrn indicií a nepřímých důkazů. Policie však nemusí ve sdělení obvinění uvést všechno do nejmenších podrobností. Naprosté detaily musí být až v celém spisu.

3. Proč policie mlčí?
Jde o politicky citlivou kauzu a policie je skoupá na slovo. Je to normální? "Trestní řízení není veřejné a důkazy nelze hodnotit přes média," vysvětlují policisté.

4. Stačí nepřímé důkazy?
V kauze chybí přímý důkaz, protože o nabídce úplatku se policie dozvěděla pozdě. Kořistka neměl odvahu to policii oznámit. Pro obvinění však stačí i nepřímé důkazy, pokud jsou průkazné a tvoří tzv. uzavřený kruh. Takové případy se u soudů objevují často.

5. Může získat odposlechy?
Policie nemůže získat přepisy "starých" telefonních hovorů Marka Dalíka a Jana Večerka z doby, kdy o úplatku údajně se Zdeňkem Kořistkou jednali - nejsou nikde archivovány. Policisté však mohou získat až dva měsíce staré výpisy, komu, kam a kdy telefonovali.

6. Je nabídka trestná?
Přestože úplatek nikdo fyzicky nepředá a nepřevezme, je trestné už samo nabízení úplatku, nebo dokonce jen to, že si ho někdo nechá slíbit. To si často mnozí lidé ani neuvědomují, což se ukázalo třeba v případě korupce fotbalových rozhodčích.

7. Je to blamáž, když je policie pustila?
Obviněné museli pustit na svobodu. Žalobce se neztotožnil s obavou, že by na svobodě ovlivňovali případné svědky. Dalík i Večerek jsou však nadále stíháni. Sám žalobce připouští, že zamítnutí vazby nebylo kvůli nedostatku důkazů v celé kauze.

8. Musí obvinění posvětit žalobce?
Někteří právníci kritizují, že policie obvinila Večerka a Dalíka bez svolení státního zástupce. To ale policie dělat nemusí. Stačí, když mu to oznámí do 48 hodin.

9. Bylo zatčení teatrální?
Někteří právníci a politici tvrdí, že si policie mohla odpustit zatýkání a že stačilo poslat obviněným "modrou obálku". Policie tvrdí, že je zatkla, aby neovlivňovali svědky.

10. Kdo má pravdu?
O tom rozhodne až soud, pokud k němu dojde. Důležité slovo bude mít státní zástupce, který obžalobu vypracovává. Jeho verdikt padne do dvou měsíců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video