V případu Františka Mrázka existuje závažné podezření, že si dokázal spoustu policistů omotat kolem prstu.

V případu Františka Mrázka existuje závažné podezření, že si dokázal spoustu policistů omotat kolem prstu. | foto: Jaroslav Hejzlar, ČTK

Policie je při řešení vražd podnikatelů bezmocná

  • 40
Lednová vražda podnikatele Františka Mrázka, jednoho z vládců ústecké Setuzy a sítě přidružených firem, nebyla ojedinělým jevem. Spíš to vypadá, jako by někdo podnikatele z jeho okolí už několik let "systematicky vybíjel".

ČTĚTE TAKÉ:
Pět případů Františka Mrázka

MF DNES zmapovala dvanáct nájemných vražd podnikatelů, které se odehrály od roku 2000 a jejichž oběti byly propleteny nejen s Františkem Mrázkem, ale i mezi sebou komplikovanými osobními a obchodními vztahy.

S výjimkou Mrázka nejde o představitele firem, které by hrály v tuzemském byznysu významnou roli. Spíš jde o podvodníky a zlodějíčky, kteří si své miliony a stamiliony vydělali často daleko za hranicí zákona.

Jenže právě zavražděný František Mrázek dává celému příběhu závažnější rozměr - špinavé podnikatelské podsvětí se tady prostřednictvím jeho osoby a jeho kontaktů nebezpečně propojuje s nejvyššími patry tuzemské politiky.

Bezmocná policie
Všechny případy mají kromě spletence vzájemných vztahů ještě několik společných rysů. Především je nutné zmínit, že žádný z nich nebyl nikdy zcela objasněn, žádný pachatel nebyl potrestán.

Policie je zatím prostě na nájemné vrahy a jejich objednavatele krátká. "Důvod? Spousta lidí odchází kvůli špatným pracovním podmínkám do civilu, často se mění vyšetřovatelé, případy se přesouvají sem tam z oddělení na oddělení, z odboru na odbor. A mnohdy chybí vůle," říká v této souvislosti bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, známá kritička práce policie.

Policie tvrdí, že se snaží. Po Mrázkově zavraždění se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) rozhodl znovu prověřit přes třicet neobjasněných vražd, záhadných sebevražd a nečekaných zmizení.

"Po jeho smrti řada lidí přestala mít strach a začala trochu mluvit. To nám dává trochu větší šance přijít tomu všemu na kloub," říká pracovník policejního prezidia obeznámený s průběhem vyšetřování.

I policisté mají podezření, že mezi nevyřešenými vraždami může být nějaká spojovací linka, kterou třeba dosud neviděli. Úmrtí z minulosti mohou také pomoci při vyšetřování smrti samotného Mrázka, kde se vyšetřovatelé už od ledna nemohou hnout z místa.

Legendární kontakty
Jedna spojovací linka by tu byla. Ve všech případech, kterými se MF DNES zabývala, totiž hrály právě bezpečnostní složky významnou a vždy velmi spornou roli.

Řada zavražděných a zmizelých podnikatelů "pracovala na vedlejší úvazek" jako policejní informátoři. Výměnou za donesené informace z podsvětí policie zřejmě často přivírala oči nad jejich nelegálním podnikáním.

"Jenže v řadě případů nebylo po čase jasné, kdo koho řídí. Jestli policisté gaunery nebo gauneři policisty," říká státní zástupce, který se specializuje na případy organizovaného zločinu.

Zejména v případu Františka Mrázka existuje závažné podezření, že si dokázal spoustu policistů omotat kolem prstu. Po smrti se u něj například našel studijní index důstojníka pražské policie, kterému údajně pomáhal se studiem právnické fakulty v Plzni.

Další policisty Inspekce ministra vnitra nyní podezírá z toho, že v Mrázkův prospěch manipulovali s důkazy v některých spisech.

O kontaktech Mrázka na policii se mluví jako o hotové věci už dlouhá léta, ale Inspekce ministra vnitra je nikdy nebyla schopná srozumitelně rozkrýt.


Video