![]() Jak nejčastěji chybují? |
Rok po přijetí zákona, který zpřísnil postihy za jízdu (ať už v autě, či na kole) v opilosti, je totiž jasné, že policie se do kontrol takových výletníků příliš nehrne.
"Hodně jsme se toho báli. Naštěstí se ale nic nestalo. Cyklistů, kteří se u nás zastaví na ochutnávku vína, je možná ještě víc než v minulosti," říká jeden z jihomoravských vinařů. Jméno zveřejňovat nechce, stejně jako místo, kde se jeho sklepy nacházejí. "Nerad bych, aby se na mě policie zaměřila," vysvětluje.
Policisté se však na podobné kontroly zřejmě ani nechystají. Jestli už někde cyklisty kontrolují, tak je to hlavně ve městech. "V Uherském Hradišti se jezdí na kole hodně, takže zastavujeme cyklisty hlavně v ulicích města," uvádí Jitka Zámečníková, mluvčí uherskohradišťské policie. "Speciální kontroly na cyklostezkách neplánujeme," dodává.
![]() před nehodou pil každý pátý |
Kontroly cyklistů nicméně podle ní nejsou výjimečné. Jen v červnu je policie provedla hned dvakrát. Při první zastavila šedesát dva cyklistů, pokutu dostalo čtyřiadvacet z nich. "Nevím, kolik z nich dostalo trest za alkohol, ale myslím, že pokuty byly většinou za špatné vybavení," podotkla Zámečníková.
Policisté jsou tedy na cyklisty poměrně mírní. Přesto podle mluvčí jihomoravské policie Jany Šípkové minulou neděli chytili policisté při kontrolní akci tři cyklisty, kteří porušili zákon. "Celkem jsme od nich vybrali 600 korun," dodala.
Což není mnoho. Ne vždy jsou však policisté tak mírní. Na severní Moravě chytili před časem manžele na kolech, kteří se odmítli podrobit kontrolnímu odběru krve. Ve správním řízení pak oba dostali pokutu 25 tisíc korun.